Advertisement

Bloomberg HT’ye 2024 beklentilerini paylaşan Şeref Türkmenoğlu risklerin azalmayacağını ve teknolojik gelişmelerin öne çıkacağını belirterek şunları söyledi;

“2024’te dünyada globalizasyonun lokalizasyona döndüğünü göreceğiz. Ticari anlamda ülkeler, şirketler kendilerine kültürel ve jeopolitik anlamda daha yakın ortakları seçmeye devam edecek. Teknolojik anlamda ticari aktivite artacak. Yapay zeka gibi birçok gelişme bizi bekliyor.”

Yapay zekada insan gücünün önemine değinen Türkmenoğlu “Üniversite eğitiminiz yoksa bile teknolojiye ilginiz varsa birçok şirketten bu konuda eğitim alabilirsiniz. Şirketler de bu mantaliteyi tabanlarına yaymalı. Yapay zekayı kullanacak insan gücü şu an yok. Bunları kullanacak kişilere ihtiyaç var. Yeni iş alanları oluşturmaya başlandığında, yapay zeka uygulamaları somutluk kazandığında ekonomik aktivite de yükselebilir hale gelecek.” diye konuştu.

Yabancıların Türkiye’ye yönelik yatırım iştahına dair Türkmenoğlu “Türkiye stratejik olarak bazı alanlarda çok olumlu. Bizim gördüğümüz yatırımcının beklemede olduğu. Türkiye finansal olarak daha öngörülebilir hale gelirse yatırımların ciddi anlamda yükseleceğini öngörüyoruz. Çünkü temel verilerde dünyaya orana Türkiye’nin potansiyeli çok daha olumlu. Bu da 1-2 yıl sürebilir gibi görünüyor” ifadesini kullandı.