Advertisement
HABERLER ABONE OL

Bloomberg HT yayınına katılarak son açıklanan KGF destek paketini yorumlayan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç mevcut KGF limitinin yetersiz olduğunu belirterek daha fazla destek talep ettiklerini kaydetti.

Ülkenin 2017'de açıklanan limitlerle ciddi büyüme rakamları yakalandığını vurgulayan Kıvanç konuyla ilgili şunları söyledi:

2017 yılında bu ülkenin kurtuluşu Kredi Garanti Fonu’nun sayesinde oldu. 2016’da hain darbe girişiminden sonra bankaların hepsi kredi limitlerimizle ilgili her türlü kolaylığı sağladılar.

Kredi Garanti Fonu devreye girdiğinde ilk önce 250 milyar TL sonra 500 milyar TL ve son olarak 750 milyar TL’ye kadar KGF’den bizim iş dünyası para kullandı. Bunun neticesinde KGF’de batan paraya bakmak lazım. Devlet o gün yüzde 7’sini garanti etti, 17,5 milyar TL verdi.

O para verilmeseydi 2017’de çok işsiz olurdu ve 17,5 milyar TL işsizlik fonundan maaş verirdik. Bu parayı ortaya koydu devlet, 500 milyar TL piyasaya para pompalandı ve piyasa rahatladı.

">

2017’yi iyi hatırlayın ihracatımız yüzde 10 arttı, ülke yüzde 7 büyüdü ve 1 milyon 500 bin kişilik istihdam sağlandı.

Kredi Garanti Fonu’nda limitleri ne kadar artırırsanız iş dünyası o kadar rahat eder. 60 milyar TL az. Ne kadar verilirse iş dünyası o kadar kullanır.

Tabii kaynağın yata, kata gitmemesi lazım. Belki de bankaların şunu demesi lazım: 'Neye para ödenecekse biz ödeyeceğiz'

Zaten birçok kamu bankası da bunu yapıyor. Bu, hiç olmazsa bir nebze paranın nerede kullanıldığının kontrolü olur. Şunu da söylemek istiyorum.

Güney Kore’nin kalkınmasının en büyük sebebi Kredi Garanti Fonu benzeri kuruluşlardır. Türkiye’de de KGF başarılı işler yaptı ama devletimiz hükümetimiz bunu 60 milyar TL ile sınırlandırırsa biraz az olur. Bu ne kadar çok fazla olursa bizim için o kadar iyi olur. Özetle artırılmasını talep ediyoruz.