Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Akbank 2021’in ilk çeyreğinde yıllık yüzde 55, çeyreklik yüzde 10 artışla 2,027 milyon TL kâr açıkladı. Net faiz gelirini geçen çeyreğe göre yüzde 26,4 düşüşle 3,8 milyar TL olarak açıklayan banka, 2020’nin son çeyreğinde 5,2 milyar TL net faiz geliri elde etmişti. Piyasanın beklentisi bankanın ilk çeyrekte 1,85 milyar TL kâr açıklayacağı yönündeydi.

Akbank’ın TL kredileri çeyreklik bazda yüzde 3,3 büyüme kaydederken, yabancı para cinsinden kredileri ise yüzde 2 artış gösterdi. Bankanın net faiz marjı ise 121 baz puan daralarak yüzde 2,4 oldu. Bankanın ikinci grup kredi oranı yüzde 9,5 seviyesinde sabit kalırken, takipteki kredi oranı ise 0,4 puan aşağı gelerek yüzde 5,8 oldu.

"Ücret ve komisyon gelirleri sıçradı"

İş Yatırım, 2020 yılında izlenen muhafazakar ve agresif karşılık ayırma politikasından sonra karşılık giderlerinin yıla düşüş ile başladığına değinerek, daha yüksek bir aktif kalite yapısıyla birlikte banka kârının beklentileri aştığını söyledi.

“Beklentilerin üzerinde gelen ilk çeyrek karının marjlardaki senenin dip noktasında olunmasına rağmen düşük karşılık gideri ve diğer gelir kalemlerinin güçlü seyriyle şekillenmesi bizi önümüzdeki çeyrek karlılıkları açısından daha olumlu bakmamıza neden oluyor” diyen İş Yatırım, son dönemde artan sermaye maliyeti nedeniyle hisse hedef fiyatını 9,88 TL’den 8,00 TL’ye düşürdüklerini ama “al” tavsiyelerini koruduklarını belirtti.

Ücret ve komisyon gelirlerinin de ilk çeyrekte sıçrama yaptığını belirten İş Yatırım, TL tüketici kredi plasmanlarının artışı, yükselen faizler ve kredi dışı alanlardan elde edilen ücret ve komisyonların bu kalemde çeyrek bazında yüzde 42 artışa neden olduğunu ifade etti.

"Beklenenden yüksek gerçekleşen ticari işlemlerin net kârı destekleyen bir unsur"

Oyak Yatırım, Akbank ile ilgili yayımladığı değerlendirme raporunda, banka için üstün performans derecesini korurken, şu an 4,85 TL olan hisse fiyatı için hedefini 7,62 TL olarak devam ettirdiklerini belirtti.

2021 yılında bankanın kazançlarının yüzde 20 büyümesini beklediklerini söyleyen Oyak Yatırım, özkaynak kârlılık oranının ise yüzde 11,4 olmasını öngörüyor.

Garanti Yatırım ise bilançoyu olumlu olarak değerlendirerek, Akbank için “Endeks Üzeri Getiri” tavsiyelerini koruduklarını belirtti. 12 Aylık hisse hedef fiyatını 7.00 TL olarak belirleyen Garanti Yatırım, “Hızlı marj daralmasına rağmen, risk maliyeti ve faaliyet giderleri tarafında güçlü bir performans gördük” dedi.

Garanti Yatırım, beklenenden yüksek gerçekleşen ticari işlemlerin net kârı destekleyen bir unsur olduğunu da vurguladı.