Advertisement
HABERLER ABONE OL

Akbank sendikasyon kredisi temin etti.

Bankadan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada bankanın uluslararası piyasalardan 309,75 milyon dolar ve 267 milyon euro olmak üzere iki dilimden oluşan 367 gün vadeli sendikasyon kredisi sağladığı belirtildi.

Açıklamaya göre kredinin toplam maliyeti dolar ve euro kısımlar için sırasıyla Sofr+yüzde 2,50 ve Euribor+yüzde 2,25 oldu.

Bankadan yapılan ayrı bir açıklamaya göre, bankanın sürdürülebilirlik temalı işlemine, 16 yeni bankanın katılımıyla toplam 20 ülkeden 45 banka katıldı. Sendikasyon kredisi, Türk bankacılık sektöründe önemli bir değişime katkı sağlayarak, Akbank'ın Sürdürülebilir Finansman Çerçevesi kapsamında kullandırılacak.

Akbank'ın tamamladığı sendikasyon kredisiyle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Genel Müdür Kaan Gür, "Sendikasyon kredimizi 600 milyon ABD Doları karşılığı tutarla ve yüzde 120 oranında yeniledik. Ekim 2023 kredimize göre 100 baz puan maliyet indirimi ve yüzde 160'ın üzerinde talebe rağmen 600 milyon dolar karşılığı sınırlı tutarda kullandığımız sendikasyon kredimize gösterilen ilgi ve katılım oranı, Akbank'ın uluslararası borçlanma piyasalarındaki öncü kurum olduğunu teyit ediyor. Bu alanda sektörümüze öncülük eden çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.