Advertisement

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Mersin'deki doğalgaz santral girişimini dondurduklarını daha çok yenilenebilir enerji tarafına odaklandıklarını belirtti.

Bloomberg HT yayınına katılan Akın, enerjiden turizm sektörüne kadar holdingin faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Akın'ın söyleşisinde öne çıkan ifadeler şunlar oldu:

"Enerji yatırımlarımızdan memnunuz"

Enerjide doğalgaz ve kömür umulanı vermedi. Dağıtım kısmında da kur farkından dolayı beklenen olmadı. Bankalar da bundan rahatsızlık duydu ve yeniden yapılandırmaya giden bir süreç başladı. Biz sadece yenilenebilir tarafa girdik, Mersin'de bir yer aldık ve orada doğalgaza dayalı bir santral için girişimlerimiz vardı ama onu dondurduk, kesinlikle başlamadık o yatırıma iyi ki de başlamamışız. Toplam rüzgar, güneş ve HES olarak 705 megawatt'lık kurulu gücümüz var. Şu aşamada enerji yatırımlarımızdan memnunuz.

"Son 1 senede finansal yapı üzerine çalıştık"

Kovid19'un etkileri açısından 2021'in ikinci yarısından itibaren artık bir düzelme sürecine gireceğimizi düşünüyorum. Birçok sektörde varız ve sektörlere stratejik öngörülerden önce finansal öngörülerle girdik. Bir finansal yapılanmalar dönemi yaşadık. En kötüyü gördük ve buna göre nasıl yeni finansallar düzenlenebilir onlara baktık. Şirketlerin finansal yapıları nasıl ayakta tutulabilir bunun üzerine çalıştık diyebilirim son 1 sene için.

"Bodrum'da bütün villalarımız dolu"

Hem Türkiye'de hem de Rusya'da Accord işbirliği çerçevesinde 20 tane otelimiz var. Bodrum Loft Accord dahilinde değil ve kupon bir yatırım oldu bizim için. Kâr amacı gütmekten ziyade doğru bir yerde konumlanma amacıyla biz bu işi başlattık. Bodrum'da 1 Mayıs'tan 1 Kasım'a kadar dolu olan tek tesisiz. Bütün villalarımız dolu. Marka restoranları otelimize getirdik.

"Fenerbahçe'ye dışarıdan elimizden geldiğince destek vereceğiz"

Fenerbahçe Yönetim Kurulu'na girme konuları her seçimde konuşulan şeyler. Spor camiası çok renkli bir camiadır böyle muhabbeti ve konuşması keyifli bir camiadır.

Ben futbolu çok seviyorum gerçekten. Fenerbahçe'ye olan aşkımız tartışılamaz. Fenerbahçe'de yeni bir yönetim kurulu seçilecek bir seçim var ve tabii ki bir sürü isim gündeme gelecektir. Ama Başkan tercihini yapar yani kendi yönetimini kurar. Başkanın bizi en güzel şekilde temsil ettiğini düşünüyorum. Biz de dışarıdan elimizden geldiğince desteğimizi vereceğiz, içeride olmamıza gerek yok. Artık Bodrum Fenerbahçeliler Derneği'ne üye olarak kalırız.