Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD'li yetkililerin şirketin finansal sonuçlarına erişimi konusunda yaşanan sorunlar dolayısıyla Alibaba ABD Borsalarından çıkışa bir adım daha yaklaştı.

ABD'de ilgili regülatör kuruluş SEC, Alibaba'yı Pekin yönetiminin denetçilerin finansal sonuçlarına erişimine izin vermediği için Cuma günü borsadan çıkma riski ile karşı karşıya kalan Çinli şirketler listesine ekledi.

2020 yılında çıkarılan yasal düzenlemeye göre söz konusu listenin yayımlanmasıyla ilgili şirketin 3 yıl içinde borsalardan çıkışı öngörülüyor.

Alibaba bu riskle karşı karşıya kalırken, şirketin patronu milyarder Jack Ma'nın da şirket üzerindeki kontrolünü devretmeyi planladığı belirtilmişti.

Wall Street Journal'de yer alan bir habere göre, Çin Merkez Bankası tarafından regüle edilecek bir finansal holdinge dönüşmeye hazırlanan Ant Group, Ma'nın niyeti konusunda yetkilileri bilgilendirdi.

Her ne kadar Ma, Ant'ta yalnızca yüzde 10 hissedarlığa sahip olsa da, Ant'ın halka arz izahnamesine göre, bağlantılı şirketler vasıtasıyla Ant'ın kontrolünü elinde bulunduruyor.

Wall Street Journal'ın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Ma Ant'taki oy kullanma yetkilerinin bir kısmını CEO Eric Jing gibi şirketin yöneticilerine devrederek yönetim kontrolünden vazgeçebilir.

Reuters'ta geçen yıl Nisan'da yer alan bir haberde, Ma'nın Ant'taki hisselerini satıp, yönetim kontrolünü devretmesi için şirketin opsiyonları araştırdığı belirtilmişti.

2020 sonunda Çinli yetkililerin teknoloji sektörüne yönelik kapsamlı düzenleme hamlesiyle Ant'ın 37 milyar dolarlık halka arz olma planının rafa kalkmasının ardından, Jack Ma büyüyen e-ticaret ve fintech imparatorluğunu yeniden yapılandırmaya başlamıştı.