Advertisement

Alibaba'nın Amerikan Depo Makbuzu (ADR), rapor edilmiş kâr bazında 18,7 katı seviyesinde işlem görüyor. Bu, şirketin ABD piyasalarında işlem görmeye başladığı 2014 yılından beri en düşük seviyeyi ve Nasdaq 100 Endeksi'nin ortalama katına en büyük iskontoyu işaret ediyor.

ADR Çarşamba günü yüzde 4 düşerek Mayıs 2017'den beri en düşük seviyesine indi. Şirketin Hong Kong'da piyasasında işlem gören hisseleri yüzde 3,7 değer kaybetti.

Alibaba'nın değerinde son 13 ayda 526 milyon dolar erimeye yol açan bu düşüş, şirketin görünümüne ilişkin endişelerle birlikte daha da derinleşiyor.

Alibaba'nın en önemli büyüme kaynakları olan fintech, veri, online reklam ve içerikler Pekin'de regülatörlerin incelemesi altında. Şirket geçen ay açıkladığı son kâr güncellemesinde çeyrek dönem satışları tahminlerin gerisinde kaldı ve 2022 için gelir büyümesinde yavaşlama olacağı tahmininde bulundu.

Küresel tedarik darlığından kaynaklanan zorluklarla karşı karşıya bulunan Apple Inc. şimdi farklı bir sorun olan yavaşlayan taleple mücadele ediyor.

Konu hakkında bilgiye sahip kaynakların Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, şirket parça tedarikçilerine iPhone 13 modeline talebin zayıfladığını bildirdi. Bu durum, bazı tüketicilerin bulunması zor ürünlerden uzaklaştıklarını işaret etti.

Bloomberg’in haberine göre, Apple, parça darlığından dolayı, 90 milyon adet olan iPhone 13 üretim hedefini bu yıl halihazırda 10 milyon adet azalttı. Ancak parça tedarik sorunun giderilmesi ile birlikte, bu kaybın büyük kısmımın gelecek yıl telafi edilmesi bekleniyordu.

Kaynaklar, şirketin şimdi tedarikçilerine bu siparişlerin gerçekleşmeyebileceğini bildirdiğini kaydettiler.
Apple, analistlerin şirketin bu yılın son üç aylık döneminde satışlarını yüzde 6 artırarak 117,9 milyar dolara çıkaracağı tahmininde bulunmaları ile birlikte, tatil döneminde rekora kırmaya yöneldi.

Ancak bu, Apple ve Wall Street’in daha önce öngördüğü harika bir çeyrek olmayacak. Parça darlıkları ve teslimat gecikmeleri birçok tüketicide hayal kırıklığı yarattı. Enflasyondaki artış ve omikron varyantı da pandemiden dolayı tedirgin olan tüketicilerin endişelerini daha da artırdı ve bu da satışların azalmasına yol açabilir.