Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Çinli e-ticaret şirketi Alibaba Group Holding Ltd., 24 yıllık tarihinin en büyük yapılanmasına gidiyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, 220 milyar dolarlık imparatorluğunu altı birime ayırmayı planlayan Alibaba’nın söz konusu şirketlerin halka arzını da değerlendireceği bilgisi yer aldı.

Açıklamada, altı birimin içerisinde Bulut İstihbarat Grubu, Taobao Tmall Ticaret Grubu, Yerel Hizmetler Grubu, Cainiao Smart Logistics Grubu, Global Dijital Ticaret Grubu ve Dijital Medya ve Eğlence Grubu’nun olduğu belirtildi. Diğer taraftan, altı şirketin her birinin kendi CEO'sunun ve yönetim kurulunun olacağı kaydedildi.

Alibaba'nın Salı günü yaptığı açıklama, şirketin milyarder kurucu ortağı Jack Ma'nın bir yıldan uzun bir süre sonra yurt dışından Çin'e dönmesiyle aynı zamana denk geldi.

Bu haberin ardından şirketin hisseleri New York'ta piyasa öncesi işlemlerde yüzde 8 arttı.

Büyük Çinli teknoloji firmaları için bu yapılanmanın nadir görüldüğünü belirten analistler, söz konusu stratejinin diğer Çinli şirketler için örnek olacağını düşünüyor.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping yönetiminin gerçekleştirdiği soruşturmalar, Alibaba'nın değerini 500 milyar dolardan fazlasını silmesine rağmen, Alibaba'nın açıkladığı son yapılanmanın şirketin yatırımcılara ve piyasalara ulaşmaya hazır olduğuna dair güçlü bir sinyal olarak algılandı.

Şirketin Hong Kong ve Şanghay Borsalarındaki halka arzı durdurulmuştu

Alibaba'nın kurucusu olan Ma, Ekim 2020'de Çin'deki piyasa düzenleyici kurumları ve kamu bankalarını eleştiren konuşmasının ardından gizemli şekilde ortadan kaybolmuş ve uzun zaman kamuoyunun önüne çıkmamıştı.

Olayın ardından, Alibaba’nın internet ödeme hizmeti Alipay'i ve bağlantılı varlıklarını aynı çatıda toplayan Ant Group’un, Ekim 2020’de Hong Kong ve Şanghay borsalarında yapmayı planladığı, 39,7 milyar dolar gelir getirmesi beklenen ikili halka arz, hükümet tarafından durdurulmuştu.

Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC), büyük miktarda kullanıcı verisine hükmeden internet şirketlerinin yurt dışında halka arz edilmek için güvenlik soruşturmasından geçmesi şartı getirmişti. Çin Devlet Piyasa Düzenleme Kurumu (SAMR), tekelcilik karşıtı yasaya aykırılık gerekçesiyle başlattığı soruşturmalarda Alibaba, Meituan, Baidu ve Didi gibi ülkenin büyük internet şirketlerini hedef almıştı. SAMR, Nisan 2021'de tekelcilik soruşturmasında Alibaba'yı 2,8 milyar dolarlık rekor para cezasına çarptırmıştı.