Advertisement
HABERLER ABONE OL

Çinli Alibaba Group’un çevrimiçi alışveriş hizmeti AliExpress, Avrupa Komisyonu'nun radarında. Komisyon, AliExpress’e yasa dışı satışa sunduğu muhtemel ürünler nedeniyle soruşturma başlattığını açıkladı. Söz konusu soruşturma, sosyal medya platformu X ve TikTok'tan sonra bu türden üçüncü soruşturma olarak kayıtlara geçti.

Küresel yıllık cirosunun yüzde 6'sı kadar para cezası ödeme riskiyle karşı karşıya olan AliExpress, faaliyet gösterdiği pazarlarda geçerli tüm kural ve düzenlemelere uyduğunu iddia etti.

AB'nin Dijital Hizmetler Yasası (DSA) kapsamında AliExpress, diğer 15 teknoloji şirketiyle birlikte, platformundaki yasa dışı ve zararlı içeriklerle mücadele etmek için daha fazlasını yapmak zorunda. AB yetkilileri Kasım ayında AliExpress'e bilgi talebinde bulunmuştu.

Komisyon yetkilileri, sahte ilaçlar, uygunsuz gıdalar ve diyet için alınan takviyeler gibi yasa dışı ürünlerin AliExpress'te yayılma potansiyelinden ve bunlarla başa çıkmak için etkili önlemlerin bulunmamasından endişe duyduklarını açıkladı.