Advertisement
FİNANSAL TEKNOLOJİ ABONE OL

Kripto paraların günlük hayatta paranın yerini alacağı uzun zaman konuşulsa da ölçek ve hız gibi nedenlerle bu beklentiler bir süreliğine daha rafa kalktı. Ancak finansal teknoloji şirketleri yarattıkları hibrit çözümlerle kriptoparaların günlük alışverişlerde kullanılmasının yolunu açıyor. Türkiye'de buna ilk örnek de dijital varlık platformu Paribu'nun çıkardığı kart. Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına konuk olan Paribu CEO'su Yasin Oral, dünyada bir sadece birkaç platformun yaptığı bir anlaşmayı Visa ile yaptıklarını belirterek, yeni çıkardıkları debit kart ile müşterilerinin Paribu'daki hem TL hem de kripto para bakiyelerini günlük hayatta rahatlıkla harcayabileceklerini söyledi.

'KRİPTO PARALARI İLE KAHVE ALABİLECEKLER'

Projede Türk fintech şirketi Param ile işbirliğine gittiklerini ifade eden Oral, "Gelinen noktada kripto para ile kahve alabilecek miyiz? sorunun çözümünü gerçekleştirmiş olduk" dedi. Bir banka kartı ile yapılabilen bütün işlemlerin bu kart ile yapılabildiğini kaydeden Oral, "Müşterilerimiz Paribu bakiyelerindeki ister Türk Lirasını ister kripto parasını harcayabilecekler. Kripto para kısmında Paribu milisaniyeler içinde bunu bir piyasa işlemi gibi satımını gerçekleştirip, TL'ye çevirip kullanıyor" diye konuştu.

'KARTLI KRİPTO İŞLEMLERDE KOMİSYON ALMAYACAĞIZ'

Normalde piyasada alım satım işlemlerinde uyguladıkları bir komisyon olduğunu ancak kart alışverişlerinde herhangi bir komisyon uygulamayı düşünmediklerini kaydeden Oral, kartın, Visa'nın geçerli olduğu 200'den fazla ülkede kullanılabileceği bilgisini verdi. Oral, bu kart ile kripto para yatırımcılarının, yatırım yaptıkları kriptoparaları günlük hayatta kullanma imkanına ulaşacaklarını sözlerine ekledi.