Advertisement

Saksonya-Anhalt eyalet seçimlerinde, Hrıstiyan Demokrat Birlik partisinin (CDU) sağ popülist parti AfD'ye açık fark atması, Almanya siyasetinde Merkel sonrası döneme ilişkin önemli sinyaller verdi.

Sonuçlar, 60 yaşındaki parti lideri Armin Laschet'in Eylül ayında yapılacak olan genel seçimler öncesi, Hıristiyan Demokratlara başarılı bir şekilde liderlik edebileceğine işaret etti. Son açıklanan yerel seçim sonuçlarının, Laschet’in Avrupa'nın en büyük ekonomisini yönetme konusundaki şüpheleri giderdiği düşünülüyor.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Sekreteri Paul Ziemiak, partisinin Saksonya-Anhalt Eyalet Meclisi seçimlerinde çok iyi bir sonuç aldığını söyledi. Bu seçim sonucunun 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere Şansölye adayı ve CDU Genel Başkanı Armin Laschet ile girecek CDU’ya ayrıca bir güç katacağını vurguladı.

Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin Federal Meclis Grubu Başkanı Ralph Brinkhaus da, CDU’nun Saksonya-Anhalt’ta elde ettiği zaferin aynı zamanda Laschet’in de galibiyeti olduğunu belirterek, bu seçim sonucunun CDU'nun genel başkanı Laschet ile hükümete gelebileceğini gösterdiğini ifade etti.

Saksonya-Anhalt eyaleti kritik öneme sahipti

Almanya'da Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesinde yapılan son seçim olması sebebiyle ülkede gözler Saksonya-Anhalt eyaletine çevrilmişti.

Başbakan Angela Merkel'in aday olmayacağı genel seçimlerde CDU/CSU, Armin Laschet'i Nisan ayında başbakan adayı olarak göstermişti.

Almanya'nın Saksonya-Anhalt eyaletinde yapılan seçimlerde Hristiyan Demokrat Birlik ve AfD'nin ardından üçüncü sırada yüzde 11,0 ile Sol Parti yer aldı. Federal Hükümet'in ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) sadece yüzde 8,4 oy oranına ulaşabildi. Yeşiller'in oy oranı yüzde 5,9 Hür Demokrat Parti'nin (FDP) oy oranı yüzde 6,4 olarak kaydedildi.