Advertisement

Almanya'da iş dünyası, sert bir daralmayı işaret eden imalat sektörü verilerinden sonra ekonominin durumuna ilişkin karışık sinyaller verdi.

Ifo Enstitüsü'nün iş dünyası güven endeksi Eylül'de beklentinin hafifçe üzerinde gelerek altı ayın ilk artışını kaydetti. Ancak göstergedeki artışın tamamı mevcut durumun görünümünden kaynaklanırken beklentiler endeksi düşüşünü sürdürerek on yılın en düşük seviyesine ulaştı.

Ifo iş dünyası güven endeksi Eylül'de 94.6 ile 94.5'lik beklentiyi aştı. Ağustos verisi 94.3 idi. Ifo cari değerlendirme endeksi 98.5 ile 96.9'luk beklentiyi geride bıraktı.Ağustos verisi 97.3'ten 97.4'e revize edildi.

Ifo beklentiler endeksi 90.8 seviyesinde gerçekleşerek 92'lik beklentiyi yakalayamadı. Önceki ay 91.3 idi.

Ifo verilerinden destek bulmayan piyasa, Almanya ekonominin durumuna ilişkin değerlendirmede Pazartesi günü açıklanan PMI verilerine odaklanmış durumda.

Ifo verilerinin sektörel dağılımı ise karışık sonuçları işaret ediyor. İmalat göstergesi Ağustos'taki eksi 6.0'dan eksi 6.4'e geriledi.

İhracat odaklı Almanya ekonomisi küresel ticaret gerginliğinin sürmesinden önemli ölçüde olumsuz etkileniyor. İmalat sektöründe faaliyet 2009'dan beri görülen en hızlı düşüşünü kaydetti. Almanya ekonomisi Haziran'da biten üç aylık dönemde daraldı. Bu çeyrekte de daralması halinde teknik resesyona girecek.