Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yatırımcıların Almanya ekonomisinin görünümüne güveni sert düştü. Bu durum, koronavirüs vaka sayısındaki güçlü artışın ekonomik toparlanmayı olumsuz etkileyebileceğine ilişkin endişeleri işaret ediyor.

Almanya'da ZEW tarafından açıklanan ekonomik beklentiler endeksi Ekim ayında 56.1 seviyesine düştü. Önceki ay 77.4 seviyesinde gerçekleşen bu verinin, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre 72.0 seviyesinde çıkması bekleniyordu.

Avrupa kıtası genelinde, ülkeler yeniden hızlanmaya başlayan pandemiyi kontrol almakta güçlük çekiyor. Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da, Kovid-19 vaka sayısı, pandeminin zirve yaptığı Nisan başından bu yana en hızlı artışını gerçekleştiriyor. Ülkede Salı sabahı itibarıyla son 24 saatte 6,500 yeni Kovid-19 vakası görüldü.

Avrupalı liderler, hızla artan koronavirüs vaka sayısını kontrol altına alabilmek için tedbirleri sıkılaştırıyor ve bu adımlar bölge ekonomisindeki toparlanma için risk oluşturuyor. Almanya merkez bankası Bundesbank, ekonomik büyümenin bu çeyrekte yavaşlamasını beklerken, Fransa'nın istatistik ofisi ekonominin muhtemelen tekleyeceği tahmininde bulundu.

ZEW Başkanı Achim Wambach, yaptığı açıklamada, "Ağustos ve Eylül aylarındaki büyük coşku geride kalmış görünüyor," dedi ve "Korona enfeksiyon sayısında son keskin yükseliş, ekonomik gelişmelere ilişkin belirsizliği artırıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bu zorluklara karşın, destek hazır görünüyor. Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in başında bulunduğu hükümet kriz tedbirlerini finansa edebilmek için gelecek yıl rekor miktarda tahvil satışı planlıyor ve şirketlere gelecek yılın sonuna dek ücret desteği sağlıyor.