Advertisement
HABERLER ABONE OL

Almanya'nın iş dünyası görünümü, ülkenin ekonomik toparlanmasının yılın geri kalanında güçleneceğine dair güvenin artmasıyla dördüncü ayda da yükseldi.

Ifo enstitüsünün beklenti endeksi Mayıs ayında 90,4'e yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmini endeksin 90,8 seviyesine yükselmesi yönündeydi.

Mevcut koşulları ölçen endeks gerileme kaydetti.

Ifo Başkanı Clemens Fuest verilere ilişkin yaptığı açıklamada, "Şirketler mevcut iş durumlarından daha az memnun, ancak beklentiler daha iyi. Hizmet sektörü hafif bir darbe alsa da imalat, ticaret ve inşaat sektörleri toparlanıyor. Almanya ekonomisi adım adım krizden çıkmaya çalışıyor."

Avrupa'nın en büyük ekonomisi, kısmen inşaat sektörünü canlandıran ve gayrisafi yurtiçi hasılanın ilk çeyrekte yüzde 0,2 oranında artmasına yardımcı olan ılımlı atmosfer sayesinde resesyondan kurtulmuştu. Diğer göstergeler de diğer sektörlerde ivmenin arttığını ve toparlanmanın daha sağlam bir zemine oturduğunu gösteriyor.

S&P Global tarafından yapılan anketlere göre, özel sektör faaliyetleri Mayıs ayında son bir yılın en yüksek hızında genişledi. Toparlanma yine canlı hizmet sektöründen kaynaklanırken, kritik öneme sahip imalat sanayindeki zayıflık azaldı.

Tüketicilerin, soğuyan enflasyon ve güçlü ücret artışlarından yararlanarak önümüzdeki çeyreklerde kademeli bir canlanmaya öncülük etmesi bekleniyor.