Advertisement
HABERLER ABONE OL

Almanya'da fabrika siparişleri Kasım ayında olumsuz yönde sürpriz yaptı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) verilerine göre, Almanya’da fabrika siparişleri Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 5,3 düştü. Bloomberg tarafından yapılan ankete göre, siparişlerin yüzde 0,5 düşmesi öngörülüyordu. Ekim ayında yüzde 0,8 artan siparişler, yüzde 0,6'ya revize edilmişti.

Kasım'da fabrika siparişlerinde yıllık düşüş ise yüzde 11 oldu. Ankette beklenti yüzde 5,8'lik düşüş yönündeydi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya'daki fabrika siparişlerinin Kasım ayında düşmesi, ülkedeki ekonomik koşullar düzelmesine rağmen üreticilerin hâlâ mücadele ettiğini gösteriyor.

Almanya Federal İstatistik Ofisi, Cuma günü yaptığı açıklamada, gerilemenin özellikle Euro Bölgesi'nden gelen dış siparişlerdeki düşüşten kaynaklandığını belirtti.

Diğer taraftan, Almanya'nın en büyük ticaret ortaklarından biri olan Çin'deki Kovid-19 kısıtlamalarının aniden gevşetmesi de siparişlerde baskı yarattı.

S&P Global tarafından bu hafta satınalma yöneticilerine yönelik yapılan anketler, Almanya'daki imalat gerilemesinin hafiflediğini gösterdi. Almanya'nın derinleşen krizden kış döneminde kurtulması beklenirken, ülkedeki enflasyon zorlu bir seyre giriyor.