Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

TAV Havalimanları CEO'su Sani Şener, TAV Havalimanları Holding'in satın almak için anlaştığı Almatı Havalimanı’nın hisse devrinin gerçekleşmesi hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Şener değerlendirmesinde, Kazakistan’ın gelişmekte olan ve çok fazla yabancı yatırım çeken bir ülke olduğunu kaydetti. “Almatı Havalimanı'nda işletme kalitesini artıracağız.” diyen Şener, söz konusu havalimanına 200 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını ve yatırımlarla Almatı'da kapasiteyi 2 katına çıkaracaklarını aktardı.

Trafik düşüşü nedeniyle Almatı Havalimanı için 365 milyon dolar ödediklerini söyleyen Şener “Almatı Havalimanı 2019 rakamlarına ulaşırsa 50 milyon dolar daha ödeyeceğiz.” açıklamasında bulundu.

İlk çeyrekte 60,6 milyon euro ciro elde ettik

Şener gelirlerinin çok önemli bir kısmının döviz kuru üzerinden olduğunu söylediği konuşmasında, ilk çeyrekte 4,3 milyon yolcuya hizmet vererek 60,6 milyon euro ciro elde ettiklerini ve Tunus’taki borç yapılandırmasında sağlanan başarının kâr rakamlarına olumlu yansıdığını aktardı.

TAV Havalimanları CEO'su Sani Şener’in konu hakkında değerlendirmesinde şu notlar kaydedildi:

“Geçtiğimiz yıl havalimanları 125 milyar dolar kaybetti, bu yıl 5 milyar yolcunun uçmasını bekliyoruz. Gelişmelerin hepsi aşıya bağlı. Ayrıca bu yıl dünyada kargo uçuşlarının da artmasını bekliyoruz.

Kısa çalışma ödeneğinin maliyetleri düşürmede çok faydası oldu. Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nden alacağımızı Antalya'nın kirasıyla takas ettik. Bulunduğumuz her yerde kira ertelemelerimizi ve süre uzatımlarını sağladık. Yabancı yatırımcılar vaka sayılarındaki artış nedeniyle geri çekildi. Temettüyü kârın yüzde 50'si olarak dağıtıp, yüzde 50'yi büyümeye ayırıyoruz. Dijital platformları kullanarak kendimizi dünyadaki yatırımcılara anlattık ve pandemi şartlarında devletten beklediğimizi aldık.”