Advertisement
HABERLER ABONE OL

Geçen hafta Google'ın, piyasa değeri 34 milyar dolar olan pazarlama yazılımı şirketi HubSpot için bir teklif üzerinde çalıştığı bildirilmişti. Teknoloji alanındaki pek çok uzman, Google’ın çatı kuruluşu Alphabet'in HubSpot'ı satın alma ihtimalinin, muhtemelen düzenleyicilerin tepkisine ve antitröst davalarına yol açabileceğini söyledi.

Uzmanlar ayrıca Google'ın CRM'de rekabet etmediğini ve satın almanın, Google'ın bulut bilişim kaynakları sayesinde müşterilere yönelik teklifleri ve fiyatları iyileştirerek HubSpot'ı daha zorlu bir oyuncu haline getirebileceğini sözlerine eklediler.

Teknoloji araştırmacısı Gartner'a göre, daha küçük müşterilere odaklanan HubSpot, 2022'de CRM pazarlama yazılımı sektöründe yüzde 4,9 pazar payına sahipken, Salesforce ve Adobe'nin her biri yüzde 15'er paya sahipti.

Ancak uzmanlara göre, teknoloji devlerinin satın almalar yoluyla büyümesine yönelik artan nefret göz önüne alındığında, HubSpot’ın satın alınması sonrası ABD'deki ve Avrupa'daki antitröst düzenleyicilerinin tepki göstermesi bekleniyor.

Google ve HubSpot konu hakkında yorum taleplerine yanıt vermezken, ABD Senatosu antitröst alt komitesinin eski genel danışmanı Seth Bloom muhtemel satın alıma ilişkin olarak, "İlk tepkim, böyle bir anlaşmanın antitröst düzenleyicileri tarafından oldukça sert bir tepkiyle karşılaşacağı yönünde oldu" dedi.