Advertisement

Altın talebi, Amerikan Merkez Bankası Fed'in 2023 sonuna kadar faiz artışı olmayacağı yönündeki mesajını vurgulaması sonunda yükseliş kaydederken, fiyatlarda da yukarı yönlü bir seyir görüldü.

Fed'in faiz kararı sonrası yeni günde altında ilk işlemler yüzde 1'in üzerinde artışla 1.750 dolar seviyesinden geçti. Altın ile birlikte gümüş, platin ve paladyum gibi emtialarda da yükseliş izlendi. Çarşamba günü yüzde 0,5'e varan düşüş kaydeden Bloomberg Dolar Endeksi ise yeni günde yatay bir görünüm sundu.

Altın 'Güvercin Fed' ile yükseldi

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, Fed'in büyüme, enflasyon ve işsizlik göstergelerine ilişkin yukarı yönlü ciddi revizelerine rağmen güvercin tonda verdiği mesajlarla doların düşüşe geçmesinin etkisiyle altın fiyatlarının yükseldiğine dikkat çekti.

Altın, 2024'e kadar faiz artışı olmayacağı mesajını yineleyen Fed'in güvercin duruşundan avantaj sağladı Singapur ING Bank Emtia Stratejisti Warren Patterson

Fed yine güvercin mesajlar verdi

Fed Başkanı Jerome Powell çarşamba günü gerçekleştirdiği basın toplantısında Amerikan ekonomisinin Kovid-19 pandemisinden tamamen iyileştiğine dair somut kanıtlar görmedikleri sürece faizi artırmayacaklarını vurguladı.

Fed’in faizi yüzde0-0,25 bandında tuttuğu toplantının ardından konuşan Powell enflasyon ve istihdam hedeflerini kastederek “Biz işaret verene kadar orada olmadığımızı varsayabilirsiniz. Hedefe yaklaştıkça bu sinyali vereceğiz. Varlık alımını azaltmayı değerlendirmek için hedeflerimizi başarmanın mümkün olduğu bir patikadayız” dedi.

Powell’ın enflasyona karşı öncü bir hamle yapmaması geleneksel para politikası anlayışından da önemli bir değişikliğe işaret ediyor. Fed, koronavirüs salgınıyla birlikte geçen yıl yeni bir politika çatısı açıklamış, bu çatı son haftalarda artan enflasyon beklentilerinin tetiklemesiyle yükselen tahvil faizleri ile test edilmişti.

Fed kararı öncesi 10 yıllık ABD devlet tahvili getirileri yüzde 1,687’ye kadar yükselmişti. Ancak Fed’in mevcut duruşunda değişim sinyali vermemesiyle birlikte 10 yıllık getiri günü hafif düşüşle kapadı.