Advertisement

Altın fiyatları, iki hafta üst üste yükseldikten sonra, yatırımcıların dikkatlerini ABD'de yeni mali teşvik paketinin görünümüne çevirmeleri ile birlikte haftayı kayıpla geçmeye yöneldi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin Perşembe günü, Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi'ye, Başkan Donald Trump'ın anlaşmaya varılacak herhangi bir teşvik paketine Senato'da Cumhuriyetçilerin desteğini sağlamak için kişisel olarak lobi yapacağını söyledi.

Trump, yönetim tarafından daha önce teklif edilen 1.8 trilyon dolar büyüklüğündeki mali teşvik paketinin ötesine geçmekte istekli olduğunu söyledi, ancak Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell bunu reddetti ve Cumhuriyetçi senatörleri buna destek vermeyeceğini kaydetti.

Altın Ekim ayında şimdiye dek, teşvik paketinin 3 Kasım'daki başkanlık seçimi öncesi geçip geçmeyeceğine ilişkin belirsizlik ortamında dar bir bantta seyretti. Uluslararası Para Fonu (IMF), koronavirüsten ekonomik toparlananın tamamlanabilmesi için daha fazla kamu harcaması gerektiğini kaydetti.

Singapur'da Phillip Futures Pte emtiadan sorumlu kıdemli yönetici Avtar Sandu, "Piyasa beklentilerinin ABD teşvik müzakerelerinden parça parça gelen haberlerle değişmesi ve başkanlık seçimlerinin yaklaşması ile birlikte, yeni teklifler ya da müzakerelerden çekilmeler seçimler öncesi sadece bir vitrin düzenlemesi olabilir," dedi ve "Değerli metaller traderları ve diğer finans piyasası oyuncularının endişeleri, seçimlerden sonra, ikinci mali teşvik paketinin büyüklüğüne ilişkin" şeklinde görüş bildirdi.

Spot altın Londra saati ile 06:57'de ons başına 1,906.00 dolar civarında yatay seyretti ve bu haftayı yüzde 1.2 kayıpla geçmeye yöneldi.

ABD para biriminin G-10 paraları karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmedi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş, paladyum ve platin de yatay bir seyir izledi.