Advertisement

Altın, beklenenden iyi çıkan ABD istihdam verilerinin toparlanmaya ilişkin iyimserliği artırması ve buna bağlı olarak güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebin azalması ile birlikte yedi haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştrirdikten sonra yatay seyretti.

Altın geçen haftanın son seansında, ABD işgücü piyasasının, pandemi ortamında işsizlikte Bunalım stili sert bir yükselişin görülmesi ile birlikte, tüm tahminleri alt üst etmesinin ardından sert düştü. Tarım dışı istihdam Mayıs ayında 2.5 milyon arttı ve keskin düşüş öngören tahminlerin tam tersi yönde hareket etti. İsşizlik oranı geriledi.

Yatırımcıların dikkatleri bu hafta Çarşamba sona erecek iki günlük Fed toplantısına çevrildi. Fed Başkanı Jerome Powell'ın ABD merkez bankasının, şu an için bazı alanlarda ihtiyaç azalmış olsa bile, piyasaya yeterli likidite sağlamaya devam edeceğini tekrarlaması bekleniyor.

Spot altın, Cuma günü yüzde 1.7 düştükten sonra yüzde 0.3 yükselerek Londra saati ile 06:24'te ons başına 1,689.63 dolara çıktı.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş ve platin yüzde 1.1 yükselirken, paladyum yüzde 0.5 değer kazandı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 düştü ve düşüşünü sekizinci güne taşıyarak 2011'den bu yana en uzun gün
lük düşüş serisini gerçekleştirmeye yöneldi.

Singapur'da IG Asia piyasa stratejisti Jingyi Pan, "ABD'de istihdam ve Çin'in dış ticaret verileri gibi bir dizi Mayıs ayı veri sürprizleri, iyimserlikte toparlanmayı desteklemeye devam etti ve bu durum altın üzerinde baskı oluşturudu," dedi ve "Bunlarla birlikte, bazı orta vadeli riskler etkilerini sürdürüyor ve altının portföylerde tutulmaya devam edilmesine neden oluyor. Özellikle hafta başında düşüşlerde, fiyatlar 1,670 dolar civarındaki kilit desteğe yaklaştıkça, alımlar geliyor görünüyor. Piyasada gözler Fed toplantısında olacak. Ancak burdan fazla bir sürpriz çıkması beklenmiyor. Negatif faiz konusundaki isteksizlik ve ekonomiye desteğin süreceğine yönelik taahhüt altın için destejkleyici olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Asya hisse senetleri haftaya ılımlı yükselişlerle başladı. Çin'on ticaret fazlası Mayıs ayında rekor seviyeye çıkarken, ihracat beklenenden az düştü ve ithalat emtia fiyatlarına paralel olarak geriledi.

*Para yöneticileri, haftalık ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, 2 Haziran haftasında, altında yükseliş beklentisi ile açtıkları net pozisyon sayısını (uzun pozisyon) 12,347 düşürerek 136,568'e indirdi.

*Credit Suisse, düşük/negatif faizler, dolardaki zayıflık ve "er ya da geç"ortaya çıkacak enflasyonist baskılardan gelecek destek ile birlikte, altın için fiyat beklentilerini yükseltti.

*Perth Mint, altın sikke ve külçe satışlarının geçen ay 63,393ons seviyesinde gerçekleştiğini kaydetti.