Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın fiyatları, bazı ekonomilerdeki iyileşmenin güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi azaltması ve ABD ve Çin arasındaki ilişkilerin kötüleşmesinden doğan endişeleri ve aynı zamanda dolardaki düşüşten kaynaklanan desteği de bastırmasının ardından düşüşünü üçüncü güne taşıdı.

Geleneksel güvenli liman altın, Çin ekonomisinin koronavirüs kaynaklı gerilemenin ardından Mayıs ayında yavaş toparlanmasını sürdürmesi ile birlikte ons başına 1,700 dolar seviyesine doğru geriledi. JPMorgan Chase & Co. CEO'su Jamie Dimon, üçüncü çeyrekten itibaren hızlı ekonomik toparlanmanın oldukça iyi sonuçlar vermesini beklediğini söyledi.

Öte yandan, Washington, konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, Pekin'i Hong Kong'daki adımlarından dolayı cezalandırmak için yaptırımlar uygulamayı düşünüyor. Aynı kaynaklar, Trump yönetiminin, eski İngiliz kolonisinin Pekin'den özerkliğini kaybettiğini deklare edip etmemeye ağırlık verdiğini kaydediyorlar. Hong Kong'da polis, Çarşamba günü Çin'in kent üzerindeki kontrolünü artırmasını protesto eden göstericilerin üzerine göz yaşartıcı gaz sıktı ve en az 16 kişiyi tutukladı.

Spot altın yüzde 0.3 düşerek ons başına 1,704.84 dolara kadar indikten sonra Londra saati ile 07:31'de 1,707.56 dolara geldi. Fiyatlar Salı günü yüzde 1.2 aşağıda kapanarak 30 Nisan'dan beri en sert düşüşünü gerçekleştirdi. Fiyatlar Pazartesi günü yüzde 0.2 gerilemişti.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.5 düşerken, platin yüzde 0.3 geriledi ve paladyum yüzde 0.4 değer kazandı.

Peppestone Group araştırma stratejisti Sean MacLean, "Altın, ABD'nin tatil nedeniyle uzayan haftasonundan yukarı hareketle dönmesinin ardından, son dönemdekilere göre daha güçlü gerçekleşen risk rallisine tepki vererek düşüşünü sürdürdü," dedi ve "Bu safhaları olan bir risk rallisi" değerlendirmesinde bulundu.

MacLean ayrıca, "İnsanlar sadece ABD'de değil Avrupa ve tüm dünyada ekonomilerin açılmasını izliyor ve buna bağlı olarak, birkaç hafta öncesine nazaran daha güçlü bir toparlanma bekliyorlar" şeklinde konuştu.

MineLife Pty kıdemli kaynak analisti Gavin Wendt, "Halen, göz yaşartıcı seviyelerde devam eden mali teşvikler, zayıf temel göstergelerin uzun süre devam edecek olması ile birlikte, muhtemelen hisse senetlerini desteklemeyecek. Buna ek olarak, artan ABD-Çin geriliminin küresel işlem ortamında uzun süreli bir faktör olması ile birlikte, altın destek görebilir," dedi ve "Bu durum, teşviklerin gözardı edilmesinin birinci nedeni olarak gösterilebilir ve bu altı ila 12 aylık bir durum olmayacak. ABD-Çin geriliminin kısa zamanda ortadan kalkacağını düşünmüyorum. Bir süre daha arka planda etkisini sürdüremeye devam edecek" şeklinde görüş bildirdi.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD ve Avrupa endeks vadeli kontratları Çarşamba günü ılımlı yükselişler gösterirken, Asya endeksleri karışık seyretti. Bloomberg Dolar Spot Endeksi Salı günü Mart ayından bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra sakindi. Japonya hisse senetleri ise, Bloomberg'in Abe yönetiminin yeni bir teşvik paketi hazırlamakta olduğu yolundaki haberinin ardından diğerlerine göre daha iyi performans gösterdi.

*Dünyanın önemli rafineri merkezlerinden İsviçre'den ihraç edilen altının yüzde 80'den fazlası ABD'ye gitti.

*ABD'de Perşembe günü haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi açıklanacak ve Fed Başkanı Jerome Powell Cuma günü sanal bir tartışma etkinliğine katılacak.