Advertisement

Altın, güçlenen dolar ve yükselen ABD Hazine tahvili faizleri sonrasında düştü. Gram altın ise Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarının birbirini dengelemesiyle 500 TL civarında bulunuyor.

Altının son dönemdeki yükselişi büyük oranda enflasyon artarken büyümenin yavaşlayacağına dair endişelerin ağır basmasıyla gerçekleşmişti. ABD’de devam eden borç tavanı tartışması da piyasalardaki belirsizliği artırıyor. ABD Başkanı Joe Biden, hükümetin yasal borçlanma sınırına iki hafta içerisinde ulaşacağını ve bunun Cumhuriyetçi Senatörlerden dolayı olduğunu söyledi.

Fakat altın fiyatları üzerinde Fed’in varlık alımı azaltımı baskısı devam ediyor. Fed’in varlık alımı azaltımına yakında başlayabileceğine dair sinyallerle altına dayalı Borsa yatırım fonlarından geçen hafta 6 ayın en büyük çıkışı gerçekleşti.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi 3 baz puan yükselişle yüzde 1,49 seviyesine çıkarken Bloomberg Dolat Spot Endeksi de 1.159’dan 1.162’ye tırmandı.

Ons altın fiyatı

Eylül ayını yüzde 3’ten fazla düşüşle kapatan ons altın, varlık alımı azaltımı tartışmalarının başladığı Haziran ayından bu yana 7’den fazla düşüşle 150 dolar civarında değer kaybı yaşadı. Fed’in varlık alımı azaltımına dair mesajlarıyla geçen hafta perşembe gününü 5 ayın en düşüğünde kapatan ons altın, yeni haftaya istihdam piyasası görünümünden destek bularak girmişti.

Ons altın, salı günü tahvil faizlerindeki yükseliş ve dolardaki güçlenmeyle birlikte 1.758 dolar seviyesinde bulunuyor.

Gram altın fiyatı

Ağustos ve Eylül ayının büyük kısmını dar bir fiyat aralığında geçiren gram altın, küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen Dolar/TL ’deki yükselişle bu dar bantı yukarı yönlü kırmıştı. 500 TL civarında yatay bir seyir izleyen gram altın, Temmuz ortasından bu yana en yüksek seviyelerde bulunuyor.