Advertisement

Altın fiyatları, koronavirüs salgınının ikinci dalgasına ilişkin endişeler ve Çin'in ulusal güvenlik yasası teklifinin detaylarını açıklamasının ardından Hong Kong'da artan belirsizlikle birlikte 2012'den bu yana en yüksek seviyesine doğru yöneldi.

Altın, ABD'nin Güneş Kuşağı olarak adlandırılan güney bölgesinde vaka sayısı artarken, Almanya'da virüsün yayılma oranının güçlenmesi ve Avustralya'nın nüfus bakımından ikinci en büyük eyaleti Victoria'nın vaka sayısının artması sonrası kontrolleri sıkılaştırmasından destek buluyor. Öte yandan, Çin, ulusal güvenlik yasası teklifinin Pekin'e Hong Kong'un hukuk sistemine hakim olma imkanı getireceğini teyit etti ve bu durum muhtemelen Çin ile ABD arasındaki gerilimi daha da artıracak.

Altın bu yıl, koronavirüsten dolayı uygulamaya koyulan kısıtlamaların hasar verdiği küresel ekonomiye destek için hazırlanan daha önce görülmemiş büyüklükteki teşviklerden destek alarak yüzde 15 yükseldi. Metal ayrıca, altının 2,000 dolar ile rekor seviyelere yükseleceği tahmininde bulunan Goldman Sachs Group Inc. ve yatırımcıların düşük faiz ortamında altına yönelmelerini tavsiye eden JPMorgan Chase & Co. gibi kuruluşlardan gelen olumlu yorumlardan da faydalanmaya devam ediyor.

Pepperstone Ltd. araştırma stratejisti Sean MacLean, "Piyasalar son dönemde iyimser ve zayıf verileri fazla dikkate almayarak güçlü toparlanmaya oynuyorlar, ancak piyasaların gözardı etmemesi gereken bir şey var; ekonomiler yeniden tekliyor ve kapatmaların ikinci dalgasının gelme tehdidi sürüyor," dedi ve "Öte yandan Çin'in Hong Kong için ulusal güvenlik yasa teklifi var ve bu durum Trump yönetiminin tepkisini çekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Spot aşltın yüzde 0.9 yükselerek ons başına 1,758.83 dolara kadar çıktıktan sonra Singapur saati ile 11:39'da 1,752.74 dolara geldi. Fiyatlar 18 Mayıs'ta 1,765.43 dolar ile Ekim 2012'den bu yana en yüksek seviyesini görmüştü.

Altın destekli Borsa fonlarındaki (ETF) toplam altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Cuma günü yaklaşık 30 ton arttı. Bu girişin 23.1 tonluk kısmı, SPDR Gold Shares fonuna gitti ve bu, ton bazında son bir yılın en büyük girişini işaret ediyor.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 1.5 tırmanırken, platin yüzde 0.6 ve paladyum yüzde 0.2 değer kazandı.