Advertisement

Altın fiyatları, cuma günü 7 ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra hafifçe yükselerek yeniden ons başına 1.780 doların üzerine çıkarken altın yatırımcıları Fed Başkanı Jerome Powell’ın salı günü Kongre’de sunacağı rapora odaklandı. Gram altın ise Dolar/TL ’deki yatay seyirden dolayı küresel altın fiyatlarını takip ederek 400 TL civarında bulunuyor.

Powell, merkez bankasının yarı yıllık para politikası raporunu 23 Şubatta ABD Kongresi’ne sunacak. Fed Başkanı böyle bir raporu genelde yılda iki kez Senato Bankacılık Komitesi ve Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ne sunuyor.

Altın, geçen haftaya ons başına 1.825 dolar civarında başladıktan sonra yükselen ABD Hazine tahvili faizleri ve güçlenen dolar ile 1.761 dolara gerileyerek son 7 ayın en düşük seviyesini görmüştü.

Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki düşüş ve dolar/TL’deki gerilemeyle beraber 412 TL civarında başladığı haftayı 400 TL’nin altında kapatmıştı.

Ons altın fiyatı

Ons altın geçen haftayı 40 dolardan fazla bir kayıpla kapattıktan sonra yeni haftaya yatay bir seyirle başladı. TSİ 07:53’te yatay bir seyirle ons başına 1,784 dolardan işlem gören altın, yıl başından bu yana yüzde 6 civarında aşağıda.

Gram altın fiyatı

Gram altın, geçen hafta hem dolar/TL hem de küresel altın fiyatlarındaki düşüşle 400 TL’nin altına indikten sonra yeni haftaya küresel altın fiyatlarını takip ederek 400 TL civarında yatay bir seyirle başladı.