Advertisement

Altın fiyatları, Biden’ın yardım paketinin ABD Senatosu’nda onaylanmasından destek bularak yeniden 1.700 doların üzerine çıkarken gram altın küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip ederek yeni haftaya yükselişle başladı.

ABD tarihindeki en büyük teşvik paketi 11 saat süren oturumun ardından 50’ye 49 oy ile Senato’dan geçti. Yeni mali teşvik tasarısına göre, işsizlik yardımı haftalık 300 dolar olarak belirlenirken kriterlere uyan kişilere de 1.400 dolarlık nakit para yardımı yapılacak.

Suudi Arabistan’ın en korunaklı petrol üretim tesislerinden olan Ras Tanura’ya yapılan saldırı da güvenli limana olan talepleri artırırken petrol fiyatları da saldırıyla beraber 70 doların üzerini görmüş oldu.

Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Hansen piyasadaki dalgalanmayı değerlendirdi

Ons altın fiyatı

Altın fiyatları, 2021 yılında ilk 9 haftanın 7’sini kayıpla kapatırken sene başından bu yana yüzde 10’dan fazla değer kaybetti. Ocak ve Şubat ayını da kayıpla kapatan değerli metal en kötü yıl başlangıçlarından birini gerçekleştirmiş oldu.

Dünya Altın Konseyi ise altının şu an emtia enflasyonundan dolayı düşük bir performans sergilediğini ve bunun ardında 36 aylık bir yüksek performans döneminin geleceğini belirtiyor.

Ons altın TSİ 07:54’te yüzde 0,34 yükselişle 1.706 dolar civarından işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın ise 2021 yılına 454 TL civarında başladıktan sonra Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki gerilemeyle beraber yüzde 13’ten fazla değer kaybederek 400 TL’nin altını görmüştü. Sonrasında artan ABD Hazine tahvili faizleri ve yükselen dolar/TL ile birlikte yeniden yükselişe geçen gram altın da 2021’in ilk iki ayını kayıpla kapattı.

Gram altın, küresel altın fiyatlarındaki yükseliş ve dolar/TL’deki yatay seyirle beraber yeni haftaya yüzde 0,6 yükselişle 414 TL civarında başladı.