Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın, Fed’in faizleri artırma hızını düşüreceğinin işaretlerini vermesiyle doların zayıflaması ve tahvil getirilerini düşürmesi sonrası yükselişini ikinci güne taşıdı.

Spot altın, Fed cephesinden gelen mesajların ardından 1.740 doların üzerini gördü.

Fed Başkanı Jerome Powell benzer bir artış hamlesinin mümkün olduğunu ancak artışların bir noktada yavaşlayacağını belirtti.

Fed toplantısı sonrası yaşanan ralliye rağmen geleneksel güvenli varlık olan değerli metal geçtiğimiz dönemde güçlenen dolar ve artan faizlerin cazibesini düşürmesiyle art arda dördüncü ayını da kayıpla kapatmaya hazırlanıyor.

Faiz kararı sonrası yapılan açıklamada Federal Açık Piyasa Komitesi enflasyonu yüzde 2’ye çekme hedefine güçlü şekilde bağlı olduğunu belirtilirken enflasyonist risklerin dikkatle izleneceği yinelendi.

Powell bundan sonraki toplantıda yapılacak hamleye dair izleyecekleri politikalarla ilgili net işaretler vermek yerine toplantı döneminde belirleyeceklerini kaydetti.

“Faiz artışlarının değişimine dair belirli bir zaman çizelgesinin olmaması hâlâ bir tür belirsizliği barındırıyor” diyen IG Asia Pte. Piyasa Stratejisti Yeap Jun Rong, “Altın fiyatları Powell’ın toplantıda bazı değerlendirmelerin yapıldığı ve değişimlerin beklenenden daha erken gelebileceği umuduyla yükseldi” değerlendirmesinde bulundu.

Yeap hamlenin altın fiyatlarına etkisiyle ilgili ise , “Fed enflasyonu dizginlemeye odaklandığını ve yukarı yönlü risklerin açık bir şekilde görülmeye devam ettiği görüşünü sürdürdü. Bu açıklama enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi durumunda Fed üzerinde şahin yol haritasında devam etmesi yönünde baskı kurma riskini ve altın fiyatlarının yükselişini sınırlama olasılığını ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.