Advertisement

Altın, yükselen enflasyon ve yavaşlayan büyüme endişelerinin güvenli varlık talebini artırmasıyla Mart başından beri en büyük haftalık yükselişini gerçekleştirmesi sonrası yeni haftanın ilk işlemlerinde sınırlı da olsa artışını sürdürdü.

Spot altının onsu 1.858 doları test etti.

Spot altın, küresel Borsalarda üst üste yedi haftadır düşüş yaşanmasının riskli varlıklara olan talebi düşürmesiyle geçtiğimiz hafta yüzde 1,9 değer kazanmıştı.

Değerli metal, S&P 500’ün ayı piyasasına giriş sinyalleri vermesi ve zayıflayan dolarla birlikte zorlu ekonomik zamanlarda sahip olduğu değer kazanma aracı rolünü tekrar kazandı.

Piyasa, Salı günü yayımlanacak büyük ekonomilerin Mayıs ayına ilişkin imalat satın alma yöneticileri endeksini (PMI) bekleyecek. PMI'lar ile birlikte pandemi kaynaklı tedarik sıkıntılarının yaşanan enflasyonla şokuyla ne kadar bütünleştiğini şirket bazında daha net bir tablo ortaya çıkması bekleniyor.

Yatırımcıların dikkatlerinin üstünde olacağı bir diğer alan ise Çin’de devam eden ve büyük şehirlerde kapanmalara neden olarak tedarik zincirlerinde sıkıntılara yol açarak büyümenin yavaşlamasına neden olan Kovid-19 krizi olacak.

Şangay, şehri bölümlere ayırarak farklı risk seviyelerine göre kısıtlamalar uygulayacağını belirtirken Pekin’de yetkililere vakalarda sıçrama yaşandığını duyurdu.