Advertisement

Altın, yatırımcıların ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmeye hazırlanması sonrası ABD-Çin arasında fırtınalı bir döneme hazırlanmasıyla Temmuz başından beri en yüksek seviyesine ulaştı.

Spot altında haftanın ikinci işlem gününde 1,780 dolar seviyesi test edildi.

Değerli metal, genelde jeopolitik çalkantılardan olumlu etkilenirken Pelosi’nin ziyareti altının 15 ayın en düşük seviyesinden toparlanmasında etkili oldu.

Dolar rallisinin tersine dönmesi ve küresel ekonomiye dair büyüyen endişeler de spot altın fiyatlarının yükselmesinde etkili oldu.

Çin’in kendi toprağı olarak kabul ettiği Tayvan’a Pelosi’nin akşam saatlerinde ulaşması bekleniyor. Çin, ziyaretin askeri müdahaleyi de içerebilecek sonuçları hakkında uyarıda bulunurken gerçekleşmesi halinde Nancy Pelosi 25 yıldır adayı ziyaret eden ilk üst düzey ABD’li yetkili olacak.

Doların zayıflaması ABD-Çin gerginliğinden destek gören altın fiyatlarının yükselmesine yardımcı oluyor” diyen Commtrendz Risk Management Services Direktörü Gnansekar Thiagarajan, “Ancak altın en az bir teknik göstergede fazla satın alınmış görünüyor ve birkaç haftadır yaşanan yükseliş sonrası kâr alma baskılarıyla karşılaşabilir” değerlendirmesinde bulundu.