Advertisement

Altın fiyatları, yatırımcıların salgın sonrası para politikasına odaklanmasıyla perşembe günü 4 ayın zirvesinden geriledi. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen Dolar/TL ’deki yükselişle bulunduğu seviyeleri korudu.

Federal Reserve Başkan Yardımcısı Randal Quarles, çarşamba günü yaptığı açıklamada ekonomik toparlanma güçlenmeye devam ederse ABD Merkez Bankası Fed’in devasa tahvil alım programını azaltmayı tartışmaya başlamasının önemli olacağını söyledi.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi, yüzde 1,55 seviyesinden 1,58’e yükselirken Bloomberg Dolar Spot Endeksi de 1.113 seviyesinden 1.118’e yükseldi. Faizlerin artacağına dair beklentiler faizsiz bir varlık olan altın üzerinde fiyat baskısı oluşturuyor.

Bloomberg HT’ye altın piyasalarını değerlendiren Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen ise altında aşağı ve yukarı yönlü hareketi belirleyecek kritik 2 seviye olduğunu söyledi.

Piyasalarda çok fazla likidite olduğunu ve bunun varlık fiyatlarını yukarı taşıdığını belirten Hansen, “Bir noktada dengelenme görebiliriz ve altın fiyatları 1.850’lere gerileyebilir. Eğer 1.925 seviyesini geçebilirsek o noktada potansiyel yüksek seviyelerden bahsetmemiz mümkün olacaktır” dedi.

Ons altın fiyatı

Ons altın haftaya 1.881 dolar civarında başladıktan sonra Fed politika yapıcılarının güvercin yorumlarıyla gerileyen tahvil faizi ve dolar ile 1.912 dolara kadar tırmanmıştı. Çarşamba günü Fed Başkan Yardımcısının daha şahin bir tutum takınması sonrasında gerileyen ons altın, perşembe günü 1.899 dolar civarında bulunuyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın, haftaya 508 TL civarında başladıktan sonra küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip ederek neredeyse 520 TL’ye ulaşmıştı. Küresel altın fiyatlarındaki gerilemeyle birlikte düşen gram altının kayıpları dolar/TL’deki yükselişten dolayı sınırlı kaldı.