Advertisement

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik operasyonu emtia cephesini de vurdu.

Alüminyum fiyatları Londra işlemlerinde 2008 zirvesini geçerek rekor kırdı. Londra Metal Borsası'nda 3 ay vadeli alüminyum kontratları ton başına 3 bin 388 doları gördü.

Dünyanın önde gelen alüminyum üreticilerinden Rus Rusal'ın hisselerinde ise sert düşüş izlendi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a özel askeri operasyon başlatma kararı aldıklarını duyurdu.

Putin, tatbikat kararının bölgeyi “korumak” için alındığını söyledi. Bölgedeki Ukrayna güçlerine “silahlarını indirip eve dönme” çağrısı yapan Putin, Ukrayna’yı işgal planı olmadığını ifade etti. Putin, Rusya’nın Ukrayna’nın nükleer silah sahibi olmasına izin vermeyeceğini de sözlerine ekledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise ülke çapında sıkıyönetim ilan etti. Öncesinde Kremlin Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı liderlerin Putin’den Ukrayna ordusuna karşı yardım istediğini açıklamıştı. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Putin’in bu adımını Ukrayna’ya “geniş kapsamlı bir işgal başlangıcı” olarak nitelendirdi. Twitter üzerinden açıklama yapan Kuleba, “Ukrayna kendisini savunacak ve kazanacak” dedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Kiev’in yanı sıra Harkov, Kramatorsk, Mariupol, Mykolaiv, Odesa kentlerinde art arda patlamalar oldu. Rusya’nın Donbas’a girme kararı almasının ardından açıklama yapan Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Moskova’ya yönelik ilave yaptırımları bugün açıklayacağını duyurdu. Öncesinde Biden Kuzey Akım 2 Projesini yapan firma ile yetkililerine yaptırım uygulayacaklarını açıklamıştı.

Nikel fiyatları, Mayıs 2011'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü

Bugün yüzde 3'e yakın artış kaydeden nikel fiyatı, 11,77 dolarla Mayıs 2011'den bu yana en yüksek seviyeye tırmandı. Analistler, yoğun taleple birlikte, Rusya-Ukrayna kaynaklı jeopolitik risklerden dolayı oluşan arz endişelerinin nikel fiyatlarını yukarı yönlü etkilediğini belirtti.

Paladyum fiyatı yüzde 3'ün üzerinde artışla 2.564,50 dolara, platin de yüzde 2'ye yakın yükselerek 1.117,00 dolara kadar çıktı.