Advertisement

Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX, Federal İletişim Komisyonundan (FCC) Starlink iletişim uydularını daha önce planlanandan daha alçak bir yörüngede sabitlemek için izin istedi.

Normalde düzenleyici kuruluşların dosyaların kalması gereken tartışma kamuoyuna yayılarak büyük isimlerin de dahil olmasına neden oldu.

Amazon salı günü Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda, “SpaceX’in sunduğu değişiklikler uydu sistemleri arasındaki rekabete zarar verebilir. SpaceX’in amacı açıkça, eğer yapabilirse rekabeti daha oluşmadan azaltmak ama bu kamunun yararına değil.” dedi.

Elon Musk ise yanıt olarak, “Daha operasyonel hale gelmesine yıllar olan Amazon uydu sistemi için Starlink’i sekteye uğratmak da kamu yararına değil.” diye belirtti.

Musk’ın Space Exploration Technologies şirketi, Starlink ineternet servisi için uzaya 1.000’den fazla uydu gönderirken ABD, Kanada ve İngiltere’den erken satışlarla müşteri kazanmaya çalışıyor. Amazon ise geçen sene 3.236 adet uydu göndermek için FCC iznini aldı fakat henüz bir uydu göndermiş değil.

Daha alçak irtifada konumlanan bir yörünge daha hızlı bir internet servisi anlamına geliyor. SpaceX ise daha alçak bir yörüngenin daha az uydu enkazına neden olacağını çünkü uyduların yörüngelerden çıkmasının alçaldıkça daha zor olacağını vurguluyor.