Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

AMB, 2022'nin son toplantısında faiz artış hızını yavaşlatan Merkez Bankaları arasına katıldı.

Banka 75 baz puanlık faiz artışlarının ardından bu kez 50 baz puanlık artış yaptı. Ana refinansman oranı yüzde 2,5, marjinal borç verme imkanı yüzde 2,75 ve mevduat faizi yüzde 2 seviyesine yükseldi.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin beklentisi de bu yöndeydi. Açıklamada faizlerin önemli ölçüde ve kademeli olarak artmaya devam etmesi gerektiği belirtildi. Faiz artış kararlarının toplantı bazında alınacağı belirtildi.

Niceliksel sıkılaştırma (QT) olarak bilinen ve geçmişte ekonomiyi desteklemek için gerçekleştirilen tahvil alımlarının elden çıkarılma sürecinin planlandığı gibi Mart ayında başlayacağı ve öngörülebilir hızda gerçekleşeceği ifade edildi.

2022 büyüme ve enflasyon tahmininde yukarı yönlü revize

Euro Bölgesi ekonomisinin mevcut ve gelecek çeyrekte daralabileceği tahmini yapıldı. Banka, Euro Bölgesi için bu yılki büyüme ve enflasyon tahminlerini yukarı yönlü revize etti.

Euro Bölgesi için 2022 yılı enflasyon tahmini yüzde 8,1'den yüzde 8,4'e yükseltilirken 2023 yılı enflasyon beklentisi yüzde 6,3'e 2024 beklentisi yüzde 3,4'e yükseldi. İlk kez açıklanan 2025 tahmini ise yüzde 2,3 oldu.

2023 büyüme tahmini düştü

2022 büyüme tahmini yüzde 3,1'den yüzde 3,4'e yükselirken 2023 tahmini yüzde 0,7'den yüzde 0,5'e düşürüldü.

Dün Fed, bugün İngiltere Merkez Bankası da politika faizinde artış hızını yavaşlatmıştı.

Lagarde'dan 50 baz puan artış mesajı

Karar sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan AMB Başkanı Christine Lagarde enflasyonun çok yüksek olduğunu ve daha fazla faiz artırmayı düşündüklerini belirtti. Lagarde sonraki faiz kararlarının da verilere bağlı olacağını söyleyerek "AMB faizde piyasanın fiyatladığından fazlasını yapmalı" dedi.

Enflasyonun 2023'te yıl boyunca düşüşünü sürdüreceğini öngören Lagarde "olumsuz dalgalanmalar ortadan kalktıkça büyümenin toparlanmasını bekliyoruz" dedi.

Lagarde Euro Bölgesi enflasyonuna yönelik risklerin yukarı yönlü olduğunu, savaşın ekonomi için aşağı yönlü risk oluşturduğunu kaydetti.

Bir süre daha 50 baz puanlık faiz artışı beklenebileceğini söyleyen Lagarde enflasyonla mücadelede faiz oranının birinci araçları olduğunu belirtti.