Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

AMB Yönetim Kurulu Üyesi Frank Elderson, Ukrayna'daki savaşın resesyon riskini gündeme getirmesine rağmen Temmuz ayından itibaren faiz artırımına başlanabileceğini belirtti.

Brüksel'deki bir konferansta konuşan Elderson bankanın net varlık alımlarının sonlanabileceğini ifade ederek "Bu da Temmuz'da politikada normalleşmeyi değerlendirmemizi sağlayacak" dedi. Elderson atılacak adımların ekonomik verilere bağlı olacağını belirtti. Elderson her ne kadar pandemi sonrası toparlanma beklenenden zayıf olsa da resesyon ihtimalinin henüz görünmediğini ifade etti.

Diğer bir Yönetim Kurulu Üyesi Francois Villeroy da Fransız bir radyo kanalına verdiği mülakatta yazdan itibaren kademeli faiz artışının başlayabileceğini söyledi. Enflasyonu yüzde 2'lik hedefe yaklaştırmak için gereken neyse yapılacağını belirten Villeroy "Çojk belirsizliklerle dolu bir dünyadayız ve ekonomiye zarar vermeden enflasyonu düşürmek için para politikamızı ayarlayacak doğru yolu bulmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Euro Bölgesi enflasyonunun bankanın yüzde 2'lik hedefinin neredeyse 4 misli üzerinde seyretmesi nedeniyle AMB yetkililerinin Temmuz ayında faiz artırımına başlamaya yönelik görüşleri de güçleniyor.

AMB 2011 yılından beri faiz artırımına gitmedi, mevduat faizi 2014 yılından bu yana negatif bölgede.