Advertisement

Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn’a göre Avrupa Merkez Bankası (AMB) Guvernörler Kurulu üyeleri arasında faiz oranlarının negatif seviyelerden hızla çıkması gerektiği konusunda fikir birliği mevcut.

Rehn, Helsinki’de yaptığı bir konuşmada bu yolla enflasyon beklentilerinin kalıcı olmasının önüne geçmeyi amaçlandığını kaydetti.

“Benim görüşüme göre politika faizleri için negatif bölgeden hızla çıkmamız ve para politikasını normalleştirme sürecine kademeli olarak devam etmemiz gerekiyor” diyen Rehn, “Bu görüşümde yalnız değilim, Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu ve Guvernörler Kurulu’ndaki pek çok meslektaşım da aynı düşünceyi paylaşıyor” ifadelerini kullandı.

Rekor enflasyon oranlarıyla karşılaşan AMB yetkilileri Temmuz ayında bir faiz artışı yapılması görüşünde birleşirken gerçekleşmesi halinde böylesi bir hamle son 10 sene içinde bir ilk olacak. Piyasalar şu anda eksi yüzde 0,5 olan faiz oranlarının yıl bitmeden sıfırın üstüne çıkacağını fiyatlamaya başladı.

“Enflasyon beklentilerinin kontrolden çıkmasına izin vermek fiyat istikrarına çok ciddi zarar verebilir” diyen Rehn, “Bu, şu anda para politikasının rotasını belirlemede en önemli olarak öne çıkıyor” değerlendirmesinde bulundu.