Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Finans piyasalarıyla dünyanın en düşük faiz oranlarına sahip Avrupa Merkez Bankası (AMB) arasında faizlerin ne zaman artırılacağına dair görüş ayrılıkları var.

Her ne kadar AMB yetkilileri 2022'de faiz artışının 'ihtimal dışı' olduğunu belirtse de para piyasaları Eylül'de mevduat faizinde 10 baz puanlık faiz artışı fiyatlıyor.

Piyasalar AMB yetkilileriyle çeşitli sebepler nedeniyle ayrışıyor. Bunlardan en önemlisi enflasyon görünümü..

Aralık toplantısından sonra Euro Bölgesi enflasyonu yüzde 5 ile rekor kırdı ve beklentilerden yüksek geldi.

Enflasyondaki son artışta enerji maliyetleri etkili oldu. AMB yetkilileri, enflasyonun yavaşlayacağını öngörse de piyasalar henüz ikna olmuş değil.

Aegon Asset Management'tan Sandra Holdsworth "piyasanın enflasyondaki artışın geçici olduğuna ikna olması zor, gelecek birkaç ay daha veriler zorlayıcı olacak. Mart toplantısına dek endişeli bekleyiş devam edecek çünkü piyasalar AMB'nin Fed'in de yaptığı gibi varlık alımını azaltmayı hızlandıracağı ve politikasını değiştireceğine dair endişeli" değerlendirmesini yaptı.

JP Morgan ve UBS gibi bazı kurumlar da son haftalarda faiz artış tahminlerini öne çekti.
Enflasyondaki yükselişin devam etmesiyle bazı Yönetim Kurulu Üyeleri de para politikasına dair söylemlerinde değişikliğe gitti.

Genelde güvercin söylemlerde bulunan AMB Yönetim Konseyi Üyeleri Gabriel Makhlouf ve Olli Rehn AMB'nin enflasyona kayıtsız kalmayacağını ve gerektiğinde harekete geçeceğini belirtmişti.