Advertisement

AMB Yönetim Konseyi'nin 8-9 Haziran’da Amsterdam’da gerçekleştirdiği para politikası toplantısının tutanakları yayımlandı.

Konsey üyelerinin değerlendirmelerinin yer aldığı tutanaklarda, üyelerin çoğunun bu ay yapılacak para politikası toplantısında ana faiz oranlarını yüksek ekonomik belirsizliğin olduğu bir ortamda 25 puan artırmayı kabul ettiği ortaya çıktı.

Tutanaklarda, bazı üyelerin ise AMB’nin 25 baz puanlık bir artışa "koşulsuz bir taahhüt" vermemesi gerektiğini değerlendirerek temmuzda daha büyük bir faiz artışı için "kapıyı açık tutmayı" savundukları ortaya kondu.

AMB tutanaklarında, üyelerin AMB'nin eylül toplantısında daha büyük bir faiz artışına işaret etmesi konusunda fikir birliği içinde olduğu belirtilerek, “Yönetim Konseyi, bu noktada eylül toplantısına ilişkin beklentileri konusunda daha net olmalı ve özellikle AMB'nin ana faiz oranlarında 25 baz puandan fazla bir artışa kapıyı açık bırakmalı.” ifadesi kullanıldı.

Tutanaklarda, temmuz ayı faiz toplantısı için orta vadeli enflasyon görünümünü önemli ölçüde etkileyecek yeni bilgilerin bulunması halinde AMB Yönetim Konseyi'nin faiz artırımının kapsamını ayarlama konusunda takdir yetkisini elinde tutması gerektiği belirtildi.

Söz konusu toplantının tutanaklarında, yeni bir borç krizi endişelerine karşı, Euro Bölgesi’nde tahvil getirilerinde ayrışmayı durdurmak için yeni bir araç geliştirmek için bir çağrı yapıldığı belirtildi.