Advertisement

Ekonomik yavaşlamayı önlemek için parasal desteğin yakın zamanda artırılmasını savunanlar ile ihtiyaç olup olmadığını görmek için daha güçlü bir kanıta ihtiyaç olduğunu savunanlar arasındaki çekişme Avrupa Merkez Bankası'na (AMB) taşınıyor.

AMB Yürütme Kurulu üyesi Fabio Panetta, geçen hafta aşırı politika tepkisi risklerinin çok yavaş ya da çok az olmasının getireceği risklere kıyasla çok daha düşük olduğunu söyleyerek öncü bir destek gelebileceği yönündeki beklentiyi artırmıştı.

Bankanın baş ekonomisti Philip Lane, ekonomik krizin en kötü kısmı geride kalsa bile enflasyonun canlandırılması için daha fazlasının yapılması gerektiğini ifade etti. Lane, geçen hafta Twitter üzerinden yaptığı açıklamada "bol miktarda" teşvikin hala gerekli olduğunu vurgulamıştı.

Ancak tüm politika yapıcılar aynı fikirde değil. Aralık'ta görevi bırakacak olan Yves Mersch, Bloomberg mülakatında aşağı yönlü risklerin azaldığını ve üretim ya da fiyatlarda bozulma öngörmediğini ifade etti. Hatta görünümde kaydedilen güçlü iyileşmenin parasal genişlemenin tersini tetiklemesi gerektiğini ekledi.

Cenevre'de Pictet & Cie baş stratejisti Frederik Ducrozet, "Bir açıdan yüzeyin altında önden harekete geçmek isteyenler ile tepkisel kalmak isteyenler arasında klanların çarpışması yaklaşıyor. Gri alanda kaldığımız her defa bu tarz bir anlaşmazlığın geri döndüğünü görebiliriz." dedi.

Altı üyeli kurulda farklı görüşler henüz erken aşamasında olabilir. Ancak karar verici Yönetim Konseyi'ndeki potansiyel anlaşmazlıkları işaret ediyor. Mersch'in görüşleri Bundesbank Başkanı Jens Weidmann ve Avusturya MB Başkanı Robert Holzmann gibi politika yapıcılardan destek bulabilir. Weidmann, 1.35 trilyon euroluk pandemi tahvil alım programına çok fazla bağlı kalındığı konusunda uyarıda bulunmuştu.