Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

AMB Yönetim Kurulu Üyesi Peter Kazimir enflasyonun 1,5 yılda ilk kez yavaşlamasına rağmen faiz artırım hızının azaltılmaması gerektiğini savundu.

Kasım ayındaki yüzde 10'luk enflasyon rakamının memnun edici olduğunu söyleyen Kazimir yine de enflasyonda yükselişin bittiğini söylemek için henüz erken olduğunu belirtti.

Euro Bölgesi'nde resesyonun kısa süreli olacağını ve enflasyonun 2025'e kadar hedefin üzerinde kalacağını kaydeden Kazimir "yetkililer faiz oranlarını hızla ekonomik aktiviteyi sınırlayacak seviyeye yükseltmeli" dedi.

Bratislava'da konuşan Kazimir "geçen ayki enflasyon rakamı memnun ediciydi ancak zirvenin görüldüğünü söylemek için erken. Tek bir enflasyon rakamı nedeniyle parasal sıkılaşmayı yavaşlatmak doğru olmaz. Sıkılaşmanın devam etmesi için birçok neden görüyorum" ifadesini kullandı.

Kazimir'in bugünkü faiz artış tahmini, 14-15 Aralık'ta gerçekleşecek toplantıya yönelik en güçlü beklentilerden biri oldu. Her ne kadar enflasyon yüzde 10'e gevşese de bankanın hedefinin 5 misli üzerinde seyrediyor.

Kazimir kısa vadeli bir teknik resesyon beklediğini belirterek "Bu da 75 baz puanlık artış yapmamız için cesaret verici nedenlerden bir tanesi" dedi.