Advertisement
HABERLER ABONE OL

AMB Yönetim Kurulu Üyesi Klaas Knot, Amsterdam'da verdiği mülakatta gelecek hafta bir faiz artış ihtimalinin piyasalarca hafife alındığını söyledi.

20 üyeli Euro Bölgesi ekonomisinde yavaşlamanın talebi düşüreceğini ancak enflasyon projeksiyonlarının Haziran ayındaki tahminlerden farklı olmayacağını belirten Knot bu görünüm altında 10. faiz artışının 'kılpayı' bir karar olacağı mesajını verdi.

Knot “2025 sonunda yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmanın başarmamız gereken minimum hedef olduğunu düşünmeyi sürdürüyorum. Bu tarihi uzatabilecek herhangi bir gelişmeden çok
net bir şekilde rahatsızlık duyarım. Bu tarihin biraz öne çekilmesinin benim için sakıncası yok” diye konuştu.

Knot daha fazla faiz artışının 'kesin' değil, bir 'ihtimal' olduğunu dile getirdi.

Knot'un açıklamalarının ardından euro yükselirken tahviller düştü. Piyasalarda bankanın 13-14 Eylül'deki toplantıda faiz artırma ihtimali yüzde 30'dan yüzde 35'e yükseldi. AMB mevuat faizi yüzde 3,75 ile rekor yüksek seviyenin hemen altında bulunuyor.

AMB Başkanı Christine Lagarde son konuşmasında enflasyonun çok yüksek olduğunu ve enflasyonla mücadelede kararlı oldukları mesajını vermişti.

Fransa MB Başkanı Francois Villeroy de Galhau bugün verdiği mülakatta Eylül toplantısında her seçeneğin masada olduğunu belirterek "Faizlerde zirveye çok yakın olduğumuzu düşünüyorum" değerlendirmesini yaptı.