Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yürütme Kurulu üyesi Fabio Panetta, koronavirüsün Euro Bölgesi boyunca yeniden yükselişini durdurmaya yönelik olarak alınan tedbirlerin yerel ekonomileri olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Panetta, Yunan gazetesi Kathimerini ile gerçekleştirdiği mülakatta "Bankanın son projeksiyonları büyümenin 2022 sonuna kadar kriz öncesi seviyelere döneceğini gösteriyor ve yeni önlemler bu tarihi daha da ileri itebilir." dedi.

Konuya yakın kaynaklar politika yapıcılar arasında bu ayki toplantıda tahvil alımlarını genişletmeye yönelik fazla bir iştah olmadığını belirtiyor. Ancak Panetta'ya göre AMB harekete geçmeye hazır.

"Enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde orta vadeli hedefimize getirmek için tüm araçlarımızı uygun bir şekilde ayarlamaya hazırız" diyen Panetta, AMB'nin son enflasyon verilerinin, enflasyon dinamiklerinin tahmin edilenden daha zayıf olduğunu gösterdiğini söyledi.

Pandemi bankaların başa çıkmasını gerektiren büyük bir borç yüküne neden oldu. Yunan bankaların borç stoku, on yıldır süren borç krizi nedeniyle halihazırda çok yüksek ve tahsili gecikmiş alacakların ortalaması ikinci çeyrekte yüzde 36.7 olarak gerçekleşti.