Advertisement
FİNANSAL TEKNOLOJİ ABONE OL

2019 yılının Ekim ayında melek yatırım platformu olarak kurulan Angel Effect, 22 ortağı ve 400’ü aşkın üyeleriyle birlikte 2021 yılında da erken aşama girişimlere yatırımlarını sürdürdü. 2021 yılı içerisinde üye ve ortaklarıyla birlikte girişimlere toplam 487 bin dolar yatırım sağlanırken, Angel Effect platformunun kurulduğu günden bugüne kadar geçen sürede girişimlere yaptığı yatırımın toplamı ise 1 milyon dolara yaklaştı.
2021 yılı boyunca 617 girişimden başvuru alan Angel Effect, 22 Pitch Day (Yatırımcı Sunumu) yayını gerçekleştirirken, 43 tane girişimle yatırım öncesi detaylı görüşme sağladı. Böylece kuruluşundan bugüne kadar geçen dönemde 105 ülkeden 2.320 girişim başvurusu incelenerek, 285 girişim Pitch Day’de, 90 girişim ise detaylı görüşmelerde ağırlandı.

Kuruluşundan bu yana 14 girişime yatıırm yaptı

Angel Effect Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Akar, 2021 yılında 8 girişime yatırım yaptıklarını ve 1 girişimle de pay sahipleri sözleşmesi (SHA) aşamasında olduklarını belirterek, “Angel Effect olarak kuruluşumuzdan bu yana 14 girişime yatırım yaparken 3 girişime devam yatırımı sağladık 1 girişim ile de SHA aşamasındayız” dedi. 2021 yılında yaptıkları yatırımlara ilişkin de bilgi veren Gökhan Akar, şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl portföy şirketlerimizden kısa sürede 6 kat büyüyen ve yeni yatırım turuna çıkan Clotie’ye ikinci yatırımı sağlarken, Glocalzone’a da iki kat değerlemeden taahhüt verdik. Bunların yanı sıra Mindsite, WeBee, Aposto, Sizlikİş’e (JobtoGo), Omnicourse ve Mondeyhero’yu portföyümüzde ekledik. Angel Effect olarak başarılı iş insanlarından oluşan zengin ortaklık ve üyelik yapımızla, yatırım yaptığımız girişimlere sadece maddi destek sağlamakla kalmıyor, tecrübelerimizi de aktararak ihtiyaçları olan tüm süreçlerinde yanlarında oluyoruz. Bu açıdan bakarsak sadece yatırım yapmakla kalmadığımız, yüksek etkili girişim sayısını üst seviyelere taşımak için el birliğiyle tüm tecrübemizi ve zamanımızı ortaya koyduğumuz verimli bir yılı geride bıraktık.”

‘2022’de 12 girişime 1 milyon dolar yatırım hedefliyoruz’

2022 hedeflerine ilişkin de değerlendirmede bulunan Gökhan Akar, sözlerine şöyle devam etti: “Geleneksel yatırım araçlarına ek olarak günümüzde yeni nesil yatırım yolları da bulunuyor. Bugün bizler gibi melek yatırım platformlarının yanında Venture Capital’lar (VC) ve kitle fonlama platformları yaptığı yatırımlarla girişimcilik ekosisteminin filizlenmesine katkı sağlıyor. Angel Effect olarak hem kendimiz hem ortaklarımız hem de üyelerimizle birlikte ortak akılla yatırım yapmayı sürdüreceğiz. Türkiye’den ve yurt dışından yeni alanlarda faaliyet gösteren girişimler yatırım için radarımızda olacak. Bu yıl platformumuz üzerinden en az 12 girişime 1 milyon dolar daha yatırım yapmayı hedefliyoruz.”