Advertisement
HABERLER ABONE OL

HANDE BERKTAN

Mobil uygulamalar, geliştiricileri için önemli bir gelir kanalı olmaya devam ediyor. Apple tarafından açıklanan verilere göre iOS geliştiricileri 2021 yılında App Store'dan toplamda 60 milyar dolar gelir elde ederken, 2008 yılından bu yana elde ettikleri gelir ise 260 milyar dolara ulaştı.

Hatırlanacağı üzere Apple'ın uygulama mağazası olan App Store 2008 yılında kullanıma sunulmuştu.

Kısacası iOS için uygulama geliştiren geliştiriciler 2008 ila 2020 yılları arasında toplamda 200 milyar dolar, sadece 2021 yılı içinde ise 60 milyar dolar gelir elde etti. Bu durum elde edilen gelirin yıllar içinde ne kadar arttığını da gözler önüne seriyor.

Paylaşılan bilgilere göre iOS geliştiricilerinin 2020 yılında App Store üzerinden 45 milyar dolar gelir elde etti. 2020 yılından 2021 yılına geçtiğimizde ise uygulama geliştiricilerin App Store'dan elde ettikleri gelirlerde yaklaşık yüzde 34’e yakın oranda artış yaşandığını görüyoruz. Şimdiye kadar geliştiricilerin kazandığı toplam 260 milyar doların yarısından fazlası yalnızca son üç yıl içinde sağlandı.

App Store gelirlerindeki artışı, azalan komisyon oranları ve Apple’ın sunduğu yeni teknolojiler sağlıyor

Geçtiğimiz dönemlerde geliştiriciler ile komisyon konusunda önemli sorunlar yaşayan Apple'ın App Store'da daha düşük komisyon sunan Small Business Program ile karşımıza çıkıyor. Bu program yıllık 1 milyon dolara kadar gelir elde eden geliştiricilerin komisyon oranını yüzde 30'dan yüzde 15'e çekiyordu. Gelirlerdeki artışın en önemli nedeni Small Business Program ile düşürülen komisyon oranı olabilir.

Apple iOS geliştiricilerin yüksek gelir sağlamlarında en büyük etkenlerden biri geliştiricilerin komisyon oranının düşmesinin yanı sıra geliştiricilerin daha ilgi çekici uygulama deneyimleri yaratmalarına yardımcı olmak ve yüksek kaliteli uygulamalar üretmeyi daha da kolaylaştırmak için Apple’ın geliştiricilere sunduğu yeni araç ve teknolojileri de geliştiriyor olması.

Bunlardan biri Xcode Cloud, bireysel geliştiricilerin ve ekiplerin daha üretken olabilmeleri ve kullanıcılarına mükemmel uygulamalar sunabilmelerini sağlamak amacıyla, güçlü bulut hizmetlerini kullanarak uygulamaları üretmek, test etmek ve dağıtmak için gereken çok sayıda görevi ve aracı bir araya getiriyor.

“Uygulama İçi Etkinlikler ve Özel Ürün Sayfaları”yla App Store, geliştiricilere uygulamalarını tanıtmaları ve kullanıcılarla bağlantı kurmaları için yepyeni yollar sağlıyor. Swift uygulaması dilin içine yerleştirilmiş eşzamanlılık desteğiyle büyük bir ilerleme kaydediyor ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojileri uygulamalarda veya web üzerinde etkileyici içerikler oluşturmayı hiç olmadığı kadar kolay hale getiriyor.