Advertisement
HABERLER ABONE OL

HANDE BERKTAN

Büyük teknoloji şirketleri, üretken yapay zeka araçları oluşturmak için birbirleriyle kıyasıya bir yarış içindeyken, sırlarının ifşa edilmesi endişesi ile temkinli davranıyor, çalışanlarına kısıtlamalar getiriyor.

Veri güvenliği endişesiyle Samsung çalışanlarının ChatGPT gibi üretici AI araçlarını kullanımını yasaklarken, Bank of America, Citi, Deutsche Bank, Goldman Sachs, Wells Fargo, JP Morgan, Walmart ve telekom devi Verizon gibi diğer kuruluşlar da personelinin ChatGPT'ye erişimini kısıtlayan şirketler oldu.

Bu kervana bir diğer teknoloji devi Apple’da dahil oldu. Şirket, verilerinin, rakiplerinin eline geçmesini önlemek için OpenAI'nin ChatGPT'si ve Microsoft'un sahip olduğu GitHub'ın Copilot'u gibi araçların şirket içi, dahili kullanımını kısıtladı. Karar, ChatGPT'nin bugün iOS'ta piyasaya sürülmesinin takibinde geldi.

Hatırlanacağı üzere Mayıs başında Samsung ayrıca, çalışanların özel şirket verilerini chatbot'da üç ayrı olayını tespit ettikten sonra çalışanlarının, ChatGPT gibi üretici AI araçlarını kullanmalarını yasaklamıştı.

Bank of America, Citi, Deutsche Bank, Goldman Sachs, Wells Fargo, JPMorgan, Walmart ve telekom devi Verizon gibi diğer kuruluşlar da personelinin ChatGPT'ye erişimini kısıtladı.

Diğer yanda Apple'ın kendi üretken AI modellerini geliştirdiğini iddia ediliyor. Mart ayında The New York Times, Siri üzerinde çalışan ekip de dahil olmak üzere Apple'da birden fazla ekibin, dil üreten yapay zeka üzerinde deneyler yaptığını yazmıştı. Apple'ın gelecek ay düzenlenecek Dünya Geliştiriciler Konferansı'nda yapay zeka ile ilgili bazı duyurular yapması bekleniyor.