Advertisement
HABERLER ABONE OL

Aralık ayında 2 bin 123 firma ve kuruluşun 52,95 milyar TL yatırım bedelli yeni ve tevsi projesi, çeşitli vergi istisna ve indirimleri ile sigorta primi desteklerini içeren teşvik belgesi aldı.

Bir önceki ayda 1.196 projeye 27,76 milyar TL yatırım bedelli teşvik belgesi verilmişti. Aralık/2021 ayında Kasım ayına göre yatırım teşvik belgesi sayısı 927 adet, teşvik belgesine bağlanan toplam yatırım miktarı ise Kasım ayına göre hemen hemen 2 katında, yaklaşık 25,19 milyar TL arttı.

Resmi Gazete'nin 30 Ocak tarihli sayısında yayımlanan 2021 Aralık ayı yatırım teşvik belgelerine ilişkin tebliğ eki listeye göre, teşvik belgesi alan kurum ve kuruluşların sabit yatırımları 52,95 milyar TL, bu kapsamda ithal edilecek makine ve teçhizat tutarı yaklaşık 1,90 milyar dolar olarak belirlendi. Teşvik belgeleri kapsamında öngörülen istihdam bu ayda Kasım ayına göre 44 bin 2 kişi artışla 83 bin 172 olarak tahmin edildi.

1 milyar TL'yi aşan 6 yatırım

Belgelendirilen projeler arasında yeni yatırımlarının çoğunlukta olduğu Aralık ayı listesinde 1 milyar TL sınırı üzerinde 6 proje bulunuyor.

Aralık'ta en yüksek yatırım bedeline sahip proje, Modern Karton Sanayi AŞ'nin Zonguldak'ta 7.56 milyar TL'lik ve kağıt ürünleri üretimine yönelik yeni yatırımı oldu. Bunu, Gübretaş Maden Yatırımları AŞ'nin Bilecik'te 4,63 milyar TL yatırım bedelli, 7,67 ton/yıl dore altın, 1,2 milyon ton/yıl cevher işleme kapasiteli yeni projesi izliyor. Listede, Tosyalı Denizcilik AŞ'nin Hatay'da 4,51 milyar TL yatırım bedelli liman işletme hizmetlerine yönelik yeni yatırımı da yüksek bedelli projeler arasında yer alıyor.

Aralık ayı listesinde Dearsan Gemi İnşa AŞ 2 projesiyle, 1 milyar TL üzerinde yatırım bedeline sahip projeler arasında girdi. Buna göre şirketin, biri 1,07 milyar diğeri 1,05 milyar TL olmak üzere toplam 2,12 milyar TL tutarında açık deniz devriye gemisi inşasına yönelik yeni yatırımı teşvik belgesine bağlandı.

Listeye göre ayrıca, bu ayda, Süper Film Ambalaj Sanayi AŞ'nin Gaziantep'te 1,05 milyar TL yatırım bedelli çeşitli plastik ambalaj malzemesi üretimine dönük tevsi projesi de teşvik belgesi alan yatırımlar arasında bulunuyor.