Advertisement

Asgari ücrete yapılan yüzde 21,6’lık zam tüm ücretleri olumlu yönde etkiledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) saha araştırmasına göre Aralık ayında yüzde 14,1 ücret zammı planlayan şirketler, Ocak ayında planlarında yüksek oranlı revizyona gitti. Merkez Bankası’nın saha araştırmasına göre Ocak ayı itibariyle şirketlerin “Ağırlıklandırılmış Ücret Artış Planı” 7,6 puan artışla yüzde 21,8’e yükseldi.

Enflasyon Raporu’nda yer alan araştırma, ücret artışının enflasyona etkilerini de inceledi. Buna göre nominal asgari ücrete gelen yüzde 1’lik pozitif bir şok bir yıl sonunda tüketici enflasyonunu 0,06 ila 0,08 puan civarında yükseltiyor. Etki büyük ölçüde iki çeyrek içerisinde tamamlanıyor.

TCMB araştırmacıları, asgari ücret artışının ekonomi genelinde ücret artışları için önemli bir referans olduğunu hatırlatarak “Yakın dönemdeki gelişmeler 2021 yılında öngörülen dezenflasyon sürecini olumsuz etkileyebilecek bir unsur olarak değerlendirilmektedir” tespitinde bulundu.

Bununla birlikte araştırmacılar, ücret-enflasyon ilişkisine dair tahminlere ilişkin belirsizliğin görece yüksek olduğunu hatırlatarak, politika çıkarımlarında bulunurken temkinli bir duruş tavsiyesi yaptı.