Advertisement
HABERLER ABONE OL

Asya-Pasifik piyasaları, ABD'nin Haziran ayı enflasyon oranının yüzde 3 ile beklenenden düşük gelmesinin ardından Perşembe günü genel olarak yükseldi.

Rakam, Dow Jones tarafından ankete katılan ekonomistlerin beklediği yüzde 3,1'in altında kaldı. Gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE de beklenenden daha az yükseldi.

Asya'da, Hong Kong'un Hang Seng endeksi açılışta yüzde 2,15 arttı ve bölgedeki kazançlara öncülük ederken, Hang Seng Tech endeksi yüzde 3'ün üzerinde yükseldi.

Anakara Çin piyasaları da yükseldi, Shanghai Bileşik Endeksi yüzde 0,66 ve Shenzhen Bileşen Endeksi yüzde 1,07 gibi daha büyük bir kazanç gördü. Yatırımcılar, Çin'in bugün açıklanacak olan Haziran ayı ticaret verilerini yakından izliyor olacak.

Güney Kore'de Kospi yüzde 0,95 yükseldi ve Kosdaq, Kore Merkez Bankası'nın politika faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 3,5'te değiştirmemesiyle yüzde 1,54 yükseldi.

Avustralya'da S&P/ASX 200 yüzde 1,35 yükselirken, Japonya'da Nikkei 225 erken işlemlerde yüzde 1,24 ve Topix yüzde 0,91 yükseldi.