Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya-Pasifik piyasaları, ABD Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesinde ve yatırımcıların Çin ve Avustralya da dahil olmak üzere bölgeden gelen bir dizi ekonomik veriyi değerlendirmesiyle düştü.

Avustralya Aralık ayı ve dördüncü çeyreğe ait enflasyon rakamlarını açıklayacak, Çin ise Ocak ayına ait resmi satın alma yöneticileri endeks rakamlarını açıklayacak.

Aralık ayına ait perakende satışlar ve sanayi üretimi verilerinin de Japonya ve Güney Kore'den gelmesi bekleniyor.

Avustralya'da S&P/ASX 200, ülkenin dördüncü çeyrek enflasyon oranının yüzde 4,1 ile beklenenin altında gelmesinin ardından önceki kayıplarını tersine çevirerek yüzde 0,27 kazandı.

Japonya'da Nikkei 225 erken ticarette yüzde 0,53 kayıp yaşarken geniş tabanlı Topix yatay çizgiye yakındı.

Güney Kore'de Kospi yüzde 0,24 kayıp yaşarken, küçük ölçekli Kosdaq yüzde 1,41 ile daha büyük bir kayıp gördü.

Bu hamleler, ağır Samsung Electronics'in dördüncü çeyrekte faaliyet kârında yıllık yüzde 34'lük bir düşüş ve aynı dönemde net kârda da yüzde 73,4'lük bir düşüş bildirmesinin ardından geldi. Samsung'un hisseleri yüzde 0,67 düştü.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi yüzde 0,5 düşerken, Çin'in CSI 300 endeksi, Çin'in imalat faaliyetinin Ocak ayında art arda dördüncü ayda da daralmasının ve resmi imalat satın alma endeksinin 49,2 seviyesinde olmasının ardından yüzde 0,13 düştü.