Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya-Pasifik piyasaları, Fed’in tutanaklarında merkez bankasının faiz artırımlarını Haziran'da duraklatma kararı konusunda ikiye bölünmüş olduğunu ve daha yavaş bir tempoda daha fazla zam göreceğini açıklamasının ardından düşüş yaşadı.

Yetkililer, Fed'in sıkılaştırma döngüsüne kısa bir ara verilmesinin komiteye, 1980'lerin başından bu yana en agresif hamle olan zamların etkilerini değerlendirmesi için zaman tanıyacağını söylediler.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi, temel malzemeler ve sağlık hizmetleri stoklarının öncülük ettiği düşüşlerle bölgedeki kayıplara öncülük etti ve neredeyse yüzde 3 düştü. Bu sırada anakara Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0,38 ve Shenzhen Bileşen Endeksi yüzde 0,39 kayıp yaşadı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Çin'deki üst düzey yetkililerle görüşmesinin beklendiği Pekin ziyaretine bu hafta başladı. Bu, Çin'in Çarşamba günü beklenmedik bir şekilde AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in Çin ziyaretini iptal etmesinden sonra geldi.

Japonya'da Perşembe sabahı ticarette Nikkei 225 yüzde 1,64 ve Topix yüzde 1,22 düştü. Güney Kore'de Kospi yüzde 0.61, Kosdaq yüzde 1.35 düştü.

Avustralya'da S&P/ASX 200 yüzde 1,34 düştü.