Advertisement

Asya piyasalarında işlem gören hisse senetleri Salı günü, ABD ile Çin arasında artan gerilime ilişkin yeni işaretler ve artan koronavirüs vakalarının ekonomi üzerine etkilerine ilişkin endişeleri ile değer kaybetti.

Hisse senetleri tüm bölgede aşağı yönde hareket etti ve en güçlü kayıplar Hong Kong'da gerçekleşti. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin dün kısa bir süreliğine Mart ayındaki pandemi kaynaklı sert satış dalgasından bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından dalgalı bir seyir izledi. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq, kırmızı bölgede kapanmadan önce güniçi en yüksek seviyesini gördü.

Piyasadaki güven, koronavirüsün yayılma hızına ilişkin haberlerin Kaliforniya gibi bazı eyaletlerin yeniden açılma planlarında geri adım atmasına neden olmasından ve Trump yönetiminin Çin'in Güney Çin Denizi'nde yayılmacı iddialarını reddettiğne ilişkin haberlerden dolayı bozuldu. Salı günü açıklanan veriler, Singapur ekonomisinin, karantina önlemlerinin genişletildiği bir ortamda, geçen çeyrekte resesyona girdiğini gösterdi. Traderların dikkatleri, şirketlerin kâr görünümüne ilişkin fikir edinebilmek amacıyla bu hafta açıklanacak bilançolara çevrildi.

AXO Investment Managers çekirdek yatırımlardan sorumlu baş yatırım yetkilisi Chris Iggo, "Karamsar ekonomik görünüm ile hisse senedi piyasalarındaki beklenmedik güçlü getiriler arasındaki farkın, ekonomik iyimserlikte artıştan ziyade varlık fiyatlarında bir miktar geri çekilme getirebileceği riski var," dedi ve "Temkinli olmak için nedenler var" değerlendirmesinde bulundu.

Piyasa özeti;

*S&P 500 endeks vadeli kontratları Tokyo saati ile 12:50'de önceki kapanış seviyelerindeydi. Gösterge S&P 500 Endeksi dün yüzde 0.9 düştü.

*Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.8 geriledi.

*Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.8 düştü.

*Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.5 kaybetti.

*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 1.7 düştü.

*Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.1 geriledi.