Advertisement

Asya piyasalarında işlem gören hisse senetleri haftanın son işlem gününde, Çin hisselerindeki güçlü yükselişlerin yavaşlaması ve koronavirüs pandemisinin küresel ekonomik toparlanmaya zarar vereceği endişeleri ile hafifçe geriledi ve haftalık kazancını bir miktar azalttı.

Çin hisse senetleri, devlet destekli fonların satışlarının, Şanghay Bileşik Endeksi'nin üst üste sekiz günlük yükselişinin ardından yetkililerin kazançların hızını yavaşlatmak istediğini işaret etmesi ile birlikte yüzde 1.5 düştü. Japonya hisse senetleri, Hong Kong ve Güney Kore hisseleri ile birlikte hafifçe geriledi. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, spot endeksin Perşembe günü yüzde 0.6 gerilemesi sonrası biraz düştü. Ancak teknoloji hisselerinin ağırlıkta olduğu Nasdaq Endeksi dün yeni bir rekor zirve daha yaptı.

AxiCorp. baş kürel piyasa stratejisti Stephen Innes, "İyimserlik, haftasonuna yaklaşırken yerini riskten kaçınma eğilimine bırakıyor," dedi ve "Ekonomik büyüme cephesinde belirsizlik ne kadar fazla artarsa, volatilite bu denli artmıyor olsa bile, kârlarını realize etmek isteyen yatırımcılar için o denli fazal sebep ortaya çıkar" değerlendirmesinde bulundu.

Florida ve Kaliforniya'da virüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayılarının rekora çıkması, salgının ABD ve tüm dünyada yayılmakta olduğunu tekrar ön plana çıkarıyor. Mali ve parasal desteklerin virüsün ekonomik etkilerini giderebileceğine ilişkin iyimserliği artırıken ve Perşembe günü açıklanan istihdam verisi iyi çıkarken, diğer bazı veriler işgücü piyasasının halen çok da iyi olmadığını işaret ediyor.

Piyasalarda son durum;

*S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 0.2 aşağıdaydı.

*Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.6 geriledi.

*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 1.1 kaybetti.

*Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.2 düştü.

*Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.2 geriledi.